Co uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Nieruchomości

Budowa domu to bardzo duże, o ile nie największe przedsięwzięcie w życiu wielu osób. Pochłania nie tylko ogromną ilość gotówki i czasu, ale również nerwów. Jak na długi i skomplikowany proces przystało, po drodze z pewnością napotkamy kilka niespodzianek, nie zawsze miłych. Z tego powodu warto się bardzo dobrze przygotować, zanim zaczniemy budowę i rozważyć pewne plany awaryjne (szczególnie ten dotyczący rezerwy finansowej!). Jednym z głównych elementów planowania budowy jest sporządzenie projektu domu. To już na tym etapie musimy mieć doprecyzowane wymiary budynku i układ pomieszczeń. Co dokładnie powinniśmy wiedzieć o projekcie naszego przyszłego domu?

Na wstępie musimy zdecydować się, jakiego typu projekt nas interesuje. Dziś Polacy częściej decydują się na zakup planu gotowego. Jest to rozwiązanie wskazane dla osób, którym przede wszystkim nie będzie przeszkadzał fakt, że ich dom jest bliźniaczo podobny do budynku postawionego przez inną rodzinę. Jest to także rozwiązanie znacznie szybsze, ponieważ jedyne co musimy zrobić to wybrać jedną z katalogowych propozycji. Niewątpliwym atutem jest niekiedy możliwość obejrzenia takiego budynku na żywo, ponieważ ktoś zapewne już realizował dany projekt. Warto zaznaczyć, że jest to także bardziej budżetowa opcja, ponieważ za gotowy plan budynku zapłacimy od około 3 do 12-15 tysięcy złotych.

Alternatywnym wyjściem jest złożenie zamówienia na projekt indywidualny. Jest to opcja znacznie droższa, ponieważ najtańsze projekty wykonywane na zlecenie kosztują około 10000 złotych, a ich cena sięga nawet kilkudziesięciu tysiącom. W ten sposób możemy stać się posiadaczami domu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Proces tworzenia takiego projektu to zazwyczaj kilka miesięcy, jednak jest to kwestia, na którą największy wpływ ma architekt, z którego usług korzystamy.
Jaki architekt zasługuje na miano „dobrego”?

Dobry architekt to przede wszystkim osoba rzetelna i godna zaufania. Zanim podpiszemy z kimkolwiek umowę, powinniśmy zapoznać się z portfolio wykonawcy i zobaczyć, czy jego podejście do tematu i styl nam odpowiada. Prawdopodobnie większość jego projektów jest już zrealizowana bądź w trakcie realizacji, dlatego będziemy mieć możliwość zobaczenia budynku na żywo. Kolejną cechą architekta, która jest niezwykle ważna, jest jego dyspozycyjność. Powinniśmy rozważać zatrudnienie osoby, która będzie w stanie oddać się naszemu zleceniu, a umówienie ewentualnego spotkania na mieście w celu omawiania szczegółów bądź propozycji nie będzie stanowić problemu.

A gdzie najlepiej szukać architekta? Zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją jest znalezienie kogoś z polecenia. Być może ktoś z naszej rodziny lub bliskich znajomych korzystał w ostatnim czasie z usług architektonicznych i będzie w stanie nam polecić kogoś, z kogo będziemy zadowoleni. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, najszybszą drogą na znalezienie wykonawcy będzie Internet. Zanim jednak zdecydujemy się zatrudnić kogoś znalezionego w sieci, dokładnie porównajmy co najmniej kilka ofert i zapoznajmy się z wystawionymi przez wcześniejszych klientów opiniami.

Lost Password