Jak wyszukać korzystną działkę pod budowę domu?

Nieruchomości

Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najważniejszych jakie przychodzi nam podjąć w życiu. W trakcie realizacji planu czeka na nas bowiem sporo wydatków i mnóstwo pracy. Szczególnie istotna jest ziemia przeznaczona pod budowę, bowiem jej wybór powinien być poprzedzony szeregiem czynności weryfikacyjnych.

Gdzie szukać ziemi?

Grunt, który będzie się nadawał pod budowę domu można znaleźć na wiele sposobów. Najczęściej w tym celu korzystamy z portali ogłoszeniowych, na których osoby prywatne i agencje obrotu nieruchomości przedstawiają swoje oferty.  Warto również skorzystać z mniej popularnej opcji, jednak znacznie bardziej bezpiecznej – poszukać ziemi u dewelopera. Grupy inwestycyjne, jak np. kli.com.pl często oferują grunty po dobrych cenach w ciekawych lokalizacjach. Korzystając z usług takiej firmy mamy pewność, że przedstawiona dokumentacja jest wiarygodna. Takiego bezpieczeństwa nie gwarantuje niestety transakcja przeprowadzona z osobą prywatną.

Zagospodarowanie przestrzeni

Przeważnie jesteśmy zainteresowani zakupem gruntu, który oficjalnie przeznaczony jest pod budowę. Wówczas możemy szybko rozpocząć realizację dzieła, nie troszcząc się o dodatkowe formalności. Jednak domy można budować także na gruntach o przeznaczeniu rolnym, które są o wiele tańsze. Taka ziemia w większości przypadków może zostać przemianowana na budowlaną, należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem takie zadanie wiąże się z dużą ilością formalności. Jeżeli się nam nie śpieszy a chcielibyśmy zaoszczędzić sporo pieniędzy, zakup takiego gruntu będzie dobrym pomysłem. Oczywiście przed finalizacją transakcji należy określić czy zmiana przeznaczenia jest w ogóle możliwa.

Pamiętajmy jednak, że nawet nabywając od razu grunt budowlany nie mamy gwarancji, że projekt naszego domu będzie mógł być na nim zrealizowany. Aby mieć pewność, że nie będziemy mieć w przyszłości z tym problemu należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Większość terenów zamieszkałych posiada taki plan, zawarte są w nim ścisłe wytyczne, dotyczące wysokości czy typu budowli, jakie nie są pożądane w okolicy.

Lost Password