Międzynarodowe przelewy pieniężne dla firm – co warto wiedzieć?

Finanse

Jesteś właścicielem firmy? Zdarza Ci się wykonywać międzynarodowe przelewy? Chciałbyś ograniczyć koszty przelewów międzynarodowych do minimum? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o nich wiedzieć.

Firmy najczęściej korzystają z tradycyjnych banków. Na rynku jest obecnie wiele firm, które oferują przelewy międzynarodowe. Jedne tańsze, inne droższe, ale o tym możecie przeczytać poniżej.

O czym należy pamiętać, wykonując przelew międzynarodowy?

Przelew zagraniczny można realizować zarówno z kont złotówkowych jak i z rachunków walutowych. Szczególną ostrożność należy zachować przy wpisywaniu danych do wniosku przelewu. Jeśli wprowadzone dane będą błędne, to przelew nie zostanie zrealizowany, a dodatkowo zostaniemy obciążeni prowizją banku przyjmującego przelew. Na takiej operacji można stracić nawet kilkadziesiąt euro. W przypadku przelewów międzynarodowych istotną kwestią są takie pojęcia jak:

  • IBAN – składa się z kodu kraju np. DE czy PL, dwóch cyfr kontrolnych, numeru jednostki organizacyjnej banku i porządkowego numeru rachunku.
  • SWIFT – składa się z 8 lub 11 znaków. Jest to kod, który identyfikuje bank, do którego jest kierowany przelew.

Wykonując przelew zagraniczny należy wskazać opcję, kto pokrywa jego koszt. Mamy więc do wyboru:

  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca
  • BEN – Wszystkie koszty pokrywa odbiorca
  • SHA – koszty pokrywa zarówno nadawca jak i odbiorca

Jakie koszty niosą za sobą przelewy zagraniczne?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt przelewu jest przewalutowanie. Tak więc zlecając przelew z konta złotówkowego trzeba liczyć się z tym, że bank przewalutuje kwotę według własnego cennika sprzedaży waluty.

Najczęściej opłata za przelew to od 0,20% do 0,50% wartości przelewu przy określonej kwocie (najczęściej jest to min. to 20 zł a max. 250zł). Cena zależy też od tego, która strona zobowiązuje się zapłacić za przelew.

Gdzie taniej?

Zaoszczędzić możemy wtedy, gdy przelew będzie wykonywany w obrębie krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Monako czy Lichtensteinu. Mowa o przelewie SEPA, dzięki któremu można wykonywać bezgotówkowe rozliczenia w euro. Charakteryzuje się przede wszystkim szybkością transferu(trwa z reguły do 3 dni roboczych), niższym kosztem transakcji, ponieważ nie uczestniczą w tym banki oraz nie potrąca się opłaty z transferowanej kwoty. Taki przelew można zlecić zarówno w banku, przez internet czy telefon. Musi spełniać tylko kilka warunków:

  • Należy podać adres SWIFT banku odbiorcy oraz numer rachunku IBAN
  • Koszty przelewu muszą być dzielone na nadawcę i odbiorcę(SHA)
  • Kwota musi być podana w euro

Co poza bankami?

Na rynku jest obecnie sporo firm specjalizujących się w przelewach międzynarodowych. Można skorzystać z ofert firm, które specjalizują się w przekazywaniu pieniędzy. Nie oznacza to, że taki przelew będzie zupełnie darmowy – również trzeba liczyć się z prowizją.

W niektórych portalach wykonanie przelewu może być zupełnie darmowe, jeśli pieniądze przesyłane są do członków rodziny. W innych przypadkach wynoszą one średnio 2-3% w zależności od kraju do którego mają trafić pieniądze.

Dość popularne są obecnie kantory internetowe, które mają niższy spread (różnica między kursem kupna, a sprzedaży).

Dowiedz się więcej na: https://www.easysend.pl/dla-firmy.

 

 

Lost Password