Ten produkt finansowo-ubezpieczeniowy stał się pułapką dla wielu Polaków. Zrezygnowanie z polisolokaty w trakcie trwania umowy wiąże się z opłatami likwidacyjnymi, które niejednokrotnie wynoszą nawet 90% ulokowanych środków! Jednak istnieje sposób na zlikwidowanie polisolokaty bez utraty pieniędzy. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak zlikwidować polisolokatę?
Jak zrezygnować z polisolokaty bez utraty środków? Istnieje kilka sposobów na bezpieczne rozwiązanie umowy. Pierwszym krokiem jest odpowiednio uargumentowana rezygnacja z polisolokaty, którą musimy złożyć ubezpieczycielowi na piśmie. Jeśli mimo to, ubezpieczyciel będzie chciał obciążyć nas wysokimi opłatami likwidacyjnymi, powinniśmy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, który pomoże nam w prowadzeniu mediacji z firmą finansową. Niestety takie mediacje również nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. W takiej sytuacji polisolokaty może pomóc zlikwidować prawnik (fretuslegis.pl), który specjalizuje się w obsłudze posiadaczy polis inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy więcej wskazówek na temat tego, jak zlikwidować polisolokatę bez utraty środków.
Pisemna rezygnacja z polisolokaty
Najszybszym sposobem na zlikwidowanie polisolokaty jest złożenie pisemnej rezygnacji do ubezpieczyciela, w której musimy przekazać, że w związku z likwidacją polisolokaty żądamy zwrotu zainwestowanych środków. Jeśli mimo to, firma finansowa postanowi obciążyć nas opłatą likwidacyjną, możemy poprosić ubezpieczyciela, aby wyliczył nam, ile pieniędzy otrzymamy, gdybyśmy zdecydowali się zlikwidować polisolokatę i napisać od takiej informacji reklamację. Ważne, aby była ona skierowana bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę, a nie do instytucji, w której kupiliśmy daną polisolokatę.
A jakich argumentów powinniśmy użyć w reklamacji? Przede wszystkim musimy powołać się na wszystkie możliwe argumenty prawne, dlatego już na tym etapie, warto zgłosić się po pomoc do sprawdzonej kancelarii. Jednak jeśli zdecydujemy się samodzielnie napisać reklamacje, powinniśmy zamieścić w niej informacje na temat klauzul uznanych za abuzywne przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można powołać się także na stanowisko UOKiK, który również uważa, że tego rodzaju opłaty są całkowicie bezprawne.
Likwidacja polisolokaty a Rzecznik Finansowy
W przypadku, gdy nasza reklamacja zostanie odrzucona, warto zgłosić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, który może prowadzić mediacje między nami, a daną firmą finansową. Taki rzecznik ma duże doświadczenie z polisolokatami i może wzmocnić naszą argumentację przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu. Ponadto sporządzi opinię, która stanie się mocnym argumentem w postępowaniu przed sądem.
Likwidacja polisolokaty z pomocą prawnika
Jeśli ubezpieczyciel pozostanie nieugięty i nie będzie chciał w polubowny sposób zakończyć umowy polisolokaty, nie pozostanie nam nic innego, jak udać się do sądu. Z pomocą doświadczonego prawnika możemy złożyć pozew indywidualny lub zbiorowy. Posiadając opinię Rzecznika Finansowego, korzystniejszy okaże się ten pierwszy, który może i będzie nieco droższy, ale powinien zakończyć się o wiele szybciej niż postępowanie grupowe.