Z przeprowadzonego przez NBP sondażu wynika, że aż 75% Polaków korzysta z lokowania swoich pieniędzy na kontach bankowych. Jednakże 25 procent Polaków decyduje się na przechowywanie gotówki w domu. Jakie plusy oraz minusy ma ten sposób przechowywania pieniędzy i co nas motywuje by z niego skorzystać?
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez NBP, wartość środków przechowywanych poza bankami przez Polaków wciąż wzrasta, przekraczając już 150 mld zł.
Oprocentowanie lokat nie zachęca Polaków do wpłacania środków do instytucji finansowych, a do trzymania pieniędzy w skarpecie z pewnością skłaniają również niestabilne stosunki polityczne czy międzynarodowe konflikty.
Obawa o upadłość banków ma wpływ na sposób przechowywania pieniędzy, skłaniając do posiadania ich w domu, czyli według wielu, najbezpieczniejszym z możliwych miejsc.
Przechowując gotówkę w domu trzeba być jednak świadomym możliwych zagrożeń oraz minusów. Pomimo że stanowi ona zabezpieczenie w wielu skrajnych sytuacjach, decydując się na fizyczne posiadanie jej w miejscu zamieszkania musimy być ostrożni, by nie stracić posiadanych oszczędności.
Dlaczego trzymamy pieniądze w domu?
Często formalności związane z bankowością mogą być przeszkodą dla osób starszych. Są one również przyzwyczajone do posiadania gotówki w domu, a większość płatności regulują właśnie używając banknotów. Osoby w podeszłym wieku stanowią więc spory odsetek wśród Polaków wybierających tę formę przechowywania środków finansowych.
W tej grupie nie brakuje również młodszych Polaków i Polek. Powodem może być niezależność finansowa, którą daje własna, „żywa” gotówka – np. w przypadku rozpadu więzi z osobą, z którą dzielimy finanse, posiadanie gotówki w szufladzie może okazać się korzystne.
Lokowanie całego kapitału w banku według wielu nie jest rozsądnym rozwiązaniem – w przypadku kryzysu finansowego lub bankructwa banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewni zwrot środków tylko do określonej kwoty. Co więcej, w przypadku skrajnych sytuacji, wypłaty z danego banku mogą być znacznie opóźnione.
Dlatego właśnie część Polaków decyduje się na przechowywanie środków finansowych w domu – daje im to poczucie bezpieczeństwa oraz szybki dostęp do pieniędzy. Niektórzy decydują się nawet zainwestować w sejf lub umieścić kasę w dobrze przemyślanej kryjówce. Przechowywanie pieniędzy w skarpecie ma mimo wszystko wiele minusów, które wpływają na fakt, że aż 3/4 społeczeństwa decyduje się na umieszczenie oszczędności w banku.
Plusy przechowywania oszczędności w skarpecie
1/4 społeczeństwa decyduje się na trzymanie gotówki w mieszkaniu, czyli w przysłowiowej „skarpecie”. Tego typu rozwiązanie umożliwia nam dostęp do zgromadzonych środków finansowych w dowolnej chwili, możemy więc śmiało powiedzieć że w nawet najbardziej ekstremalnie sytuacji nie zostaniemy bez środków do życia.
Jeżeli usługi bankowe nie będą dostępne w wyniku awarii systemu informatycznego lub ataku hakera, zawsze będziemy mogli operować gotówką. Przechowywanie jej w domu umożliwia nam również szybki dostęp do pieniędzy, bez konieczności odwiedzania banku lub korzystania z bankomatu. Może to być przydatne w sytuacji, gdy najbliższa placówka znajduje się w dalekiej odległości lub gdy najbliższy bankomat uległ awarii.
Wiele osób czuje się również bezpieczniej ze świadomością, że posiadane środki finansowe znajdują się blisko. Jeżeli z godziny na godzinę będziemy potrzebowali wysokiej sumy pieniędzy, nie będzie to stanowiło dla nas żadnego problemu. Mamy również łatwość w gospodarowaniu gotówką, która zawsze jest pod ręką.
Jest ona również zabezpieczeniem oraz częścią funduszu awaryjnego – środków zgromadzonych na „czarną godzinę”, które można wykorzystać w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Jeżeli przechowujemy pieniądze w ukryciu, mogą one być bezpieczne, nawet gdy posiadamy je w domowej skrytce. Dzięki ułatwionemu dostępowi do gotówki mamy zawsze możliwość, by z niej skorzystać, bez względu na porę dnia lub nocy.
Wypadki losowe – dlaczego nie trzymać pieniędzy w domu?
Przechowywanie pieniędzy pod podłogą lub w materacu nie zapewnia jednak naszej gotówce stuprocentowego bezpieczeństwa i niesie ze sobą wiele zagrożeń. Nawet jeżeli inwestujemy w systemy mające chronić zgromadzone oszczędności, mogą one nie okazać się wystarczające.
Co więcej, łatwy dostęp do pieniędzy, choć pomocny w kryzysowym momencie, może sprawić że będziemy zbyt często korzystali z odłożonych środków, tym samym uszczuplając ich ilość. Pieniądze trzymane w domu mogą również ulec zniszczeniu – w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie możemy stracić całe oszczędności. Pomimo że ubezpieczenie może pokryć straty materialne, żadne z nich nie obejmuje niezabezpieczonych pieniędzy przechowywanych w mieszkaniu.
Jeżeli „puścimy parę” przy nieodpowiedniej osobie to prawdopodobnie staniemy się również potencjalnym celem złodziei, przed którymi często nie uchroni nas nawet alarm lub najwyższej klasy sejf.
Lokata bankowa – zainwestuj w bezpieczeństwo
Jeżeli dysponujemy dużą sumą pieniędzy, możemy zwiększyć swój majątek, umieszczając je na oprocentowanej lokacie bankowej. W przeciwieństwie do sytuacji przechowywania oszczędności w domu, nie będą one traciły na wartości w wyniku inflacji.
Dzięki umieszczeniu pieniędzy w banku, możemy również dowolnie wykorzystywać je niemal w każdej chwili, chociażby do regulowania należności czy innego rodzaju transakcji bankowych. Wykorzystanie środków finansowych dostępnych jedynie w formie gotówki może być ograniczone przez odległość od banku lub porę dnia, jeżeli sytuacja wymaga transferu gotówki.
Wykonanie przelewu za pośrednictwem systemu bankowego pozwala na natychmiastowy przelew środków i nie wymaga wizyty w banku. Przechowywanie środków w instytucjach bankowych, w przeciwieństwie do „żywej” gotówki, daje też niemal stuprocentowe bezpieczeństwo. Dzięki temu nie musimy ciągle zastanawiać się, czy nasze środki finansowe w dalszym ciągu znajdują się na właściwym miejscu.
Jeżeli chcemy inwestować środki poprzez grę na giełdzie czy wymianę walut, niezbędne będzie również przechowywanie środków w banku. Jeżeli trzymamy je w domu, nie mamy rzeczywistej możliwości powiększenia kapitału.
Złote rozwiązanie: unikaj skrajności
Posiadanie pieniędzy w domu niewątpliwie ma zarówno zalety, jak i wady. Jeżeli przechowywanie ukrytej w domu gotówki sprawia, że czujesz się bezpiecznie, nie rezygnuj całkowicie z jej posiadania. Najlepiej jednak unikać skrajności, aby zapewnić sobie i swoim finansom stuprocentowe bezpieczeństwo i zabezpieczyć swój fundusz awaryjny.
Dzięki odpowiedniemu rozdysponowaniu środków pomiędzy domowy sejf oraz lokatę bankową, będziesz mógł pomnażać majątek, jednocześnie zapewniając sobie możliwość natychmiastowego dostępu do pieniędzy.
Jeżeli przechowujesz je w domu i nie posiadasz sejfu, pamiętaj aby nie ukrywać gotówki w oczywistych miejscach – poszukaj kryjówki, która jest niecodzienna. Najlepiej, jeżeli podzielisz pieniądze i ukryjesz je w kilku różnych skrytkach. Dzięki temu w przypadku włamania i kradzieży nie stracisz wszystkich oszczędności. Będzie to również zabezpieczało Cię przed ryzykiem utraty ich w wyniku zdarzeń losowych.