Lokata na 3 miesiące – zalety i wady

Finanse

Lokaty to jedne z najczęściej wybieranych form oszczędzania przez naszych rodaków. Taka forma stwarza wiele możliwości – nie tylko na przechowanie pieniędzy, ale także na pewien zarobek z odsetek. Sam czas oszczędzania również może być różny – mamy do wyboru lokaty długoterminowe i takie krótkie, nawet na jedną noc. Właśnie lokata krótkoterminowa to taka, która jest zawierana na okres poniżej 12 miesięcy. Zakładając ją, klient jest w stanie oszacować swoje przyszłe zyski.

Zalety lokaty krótkoterminowej

Lokata krótkoterminowa jest bezpiecznym instrumentem finansowym. Klient, który decyduje się na jej otwarcie, nie ponosi właściwie żadnego ryzyka. Może wpłacić pieniądze na krótki czas, co w razie potrzeby pozwala na szybkie odzyskanie środków. Warto śledzić zmiany stóp procentowych, w przypadku ich wzrostu otwarcie lokaty krótkoterminowej będzie bardziej opłacalne niż lokat długoterminowych. Lokata krótkoterminowa również może posiadać wysokie oprocentowanie, na pewno wyższe niż w przypadku zwykłych kont oszczędnościowych. Kolejną korzyścią, płynącą z założenia lokat tego typu jest to, że często są to oferty promocyjne banków. Bywa tak, że klient nie musi posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym banku, w którym chce założyć lokatę. To o czym należy pamiętać, zakładając lokatę to, sprawdzenie co grozi, gdy zechce się z niej zrezygnować przed terminem, ustalonym z bankiem. Czy np. nie naliczy kary, stanowiącej określony procent od wpłaconych oszczędności. Warto też zwrócić uwagę na wartość kwoty minimalnej i maksymalnej. Niektóre banki wymagają niewielkiej wpłaty na początek, wynoszącej już od 500 zł.

Wady lokat krótkoterminowych

Lokaty krótkoterminowe mają w zasadzie niewiele wad. Głównym problemem może być ewentualnie wysokość oprocentowania niższa od lokat, zakładanych na okres powyżej dwunastu miesięcy. Warto pamiętać o tym, że przy wpłacie większych kwot na lokatę, bank może zgodzić się na podwyższenie wartości oprocentowania. W przeciwieństwie do lokat długoterminowych klient może zakończyć oszczędzanie po krótkim czasie i w razie potrzeby otworzyć nową lokatę np. gdy w innym banku pojawi się lokata na korzystniejszych warunkach.

Podsumowując – warto zainwestować w lokatę krótkoterminową, np. lokatę na 3 miesiące wówczas jeśli odkładamy pieniądze na jakiś większy wydatek i wolimy, aby nie kusiły nas one na koncie bankowym, czy też w domu. Wówczas nie dość, że mamy zabezpieczenie dla ich bezpieczeństwa, to jeszcze trochę zarobimy i nasze środki wzrosną dzięki oprocentowaniu. Istotne jest tylko aby zwracać uwagę na zasady, jakie stanowią o danej lokacie, tak aby te trzy miesiące zostały należycie wykorzystane. Tak więc dobrze jest szczegółowo zapoznać się po pierwsze z różnymi ofertami baków, wybierając tą najbardziej dla nas atrakcyjną, a po drugie zapoznać się z konkretną umową. Wszak w każdej operacji finansowej ważne jest, aby wiedzieć „na czym stoimy” i czego możemy się spodziewać inwestując nasze pieniądze.

Lost Password