Kredyt rolniczy czy pożyczka?

Finanse

Rolnicy, którzy poszukują wsparcia finansowego najczęściej biorą pod uwagę dwie opcje, czyli kredyt oraz pożyczkę. Istotne jest to, aby znaleźć ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Wiele zależy od tego, na jaki cel pożyczane są pieniądze. Duże znaczenie mają również pozostałe czynniki, takie jak np. wartość gospodarstwa (w przypadku kredytu pod zastaw).

Kredyty dla rolników

Kredyty dla rolników udzielane są zwykle na konkretny cel, czyli np. zakup użytków rolnych, ubezpieczenie upraw, modernizację gospodarstwa, zakup maszyn rolniczych, przystosowanie gospodarstwa do wymagań ochrony środowiska, a także wiele innych. Oczywiście można spotkać się także z kredytami na dowolny cen, jednak w takiej sytuacji mamy do czynienia z klasycznym kredytem gotówkowym. Z tego względu jest on udzielany na innych zasadach.

Plusem kredytów rolniczych jest to, że są one o wiele bardziej stabilne niż pożyczki. Ich oprocentowanie nie zmienia się w sposób dynamiczny, gdyż jest ono regulowane ustawowo. Daje to poczucie bezpieczeństwa, ponieważ koszty kredytu nie będą stanowić dla nas zaskoczenia. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach rolnik może ubiegać się o pomoc w spłacie kredytu.

Minusem kredytu rolniczego są skomplikowane oraz czasochłonne procedury. Niestety nie każdy może liczyć na takie wsparcie finansowe. Bardzo często wymaga się zabezpieczenia o określonej wartości, co również może stanowić poważny problem. Dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty obrotowe, które udzielane są na zakup środków przeznaczonych do produkcji. W dużej mierze wynika to z fakt, że rolnictwo wciąż cechuje się sezonowością. Oczywiście nie dotyczy to każdego gospodarstwa, jednak ogromna ilość przedsiębiorstw rolnych produkuje tylko kilka miesięcy w roku.

Rolnicy często wybierają również kredyty preferencyjne. Uchodzą one za relatywnie tanie. Najczęściej są one zaciągane na zakup gruntów. Nie można nie wspomnieć również o kredytach z dopłatami od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki nim oprocentowanie może wynosić jedynie 1/4 stawki bankowej (nie może jednak być ono niższe niż 2%). Ponadto wymagany jest tutaj również wkład własny o wartości 10-30% inwestycji.

Pomoc w uzyskaniu kredytu rolniczego

Czy rolnik może liczyć na pomoc w uzyskaniu kredytu rolniczego? Tak, są firmy i instytucje, które specjalizują się w bezpłatnej pomocy rolnikom w uzyskaniu kredytów rolniczych. Jedną z firm pomagających uzyskać kredyt rolniczy jest Agro Fundusz – https://agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow/. Kredyty rolnicze w Agro Fundusz w żadnym przypadku nie obciążają rolników finansowo. Dzięki doświadczeniu doradców, proces uzyskania kredytu rolniczego za pośrednictwem Agro Funduszu jest mniej angażujący aniżeli gdybyśmy sami starali się o kredyt. Pracownicy Agro Funduszu pomagają wybrać formę finansowania,  dostosowaną do sytuacji, potrzeb rolnika. Następnie rolnik uzyskuje pomoc w wyborze oferty, kompletowaniu i procesowaniu wniosku w instytucji finansowej.

Pożyczki dla rolników

Jeśli chodzi o pożyczki dla rolników, to ich niewątpliwym atutem jest prosta procedura. Są one dostępne dla większości gospodarstw, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych kredytach. Istnieje mylne przekonanie, że pożyczki udzielane są jedynie na niewielkie kwoty. Oczywiście nie jest to prawdą. Ich wartość może sięgać nawet kilka milionów złotych, jednak są one udzielane pod zastaw, co wiąże się z wysokim ryzykiem. Wadą pożyczek rolniczych jest również niska stabilność, gdyż wysokość oprocentowania może zmieniać się w czasie. Należy jednak zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest coraz więcej korzystnych i uczciwych pożyczek dla rolników.

W przypadku wysokich kwot najczęściej bardziej opłaca się kredyt rolniczy. Warto wziąć pod uwagę, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższej stabilności oczekujemy. Pożyczka często jest lepszym wariantem, jeśli okres spłaty nie jest zbyt długi. Ponadto jest to alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą ubiegać się o kredyt. Przez podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania. Być może warto zgłosić się do wyspecjalizowanego doradcy finansowego.

Lost Password