Potrzebne dodatkowe pieniądze? Ostatnie badania wskazują, że wolimy pożyczyć pieniądze w banku niż od rodziny czy od znajomych. Teraz możemy pożyczać je zarówno w placówkach banków, jak i również całkowicie przez internet.
Statystki przeprowadzone przez bluemedia.pl wskazują, że co trzeci Polak decyduje się na pożyczanie pieniędzy. Statystycznym pożyczkobiorcą jest kobieta, która mieszka w mniejszym mieście. Po pożyczkę zwraca się do banku, a dopiero potem do rodziny czy do znajomych.
Dzisiaj pieniądze możemy pożyczać od wielu różnych firm. Badania wykonane przez bluemedia.pl wskazały, że 60% respondentów pożycza pieniądze od banków. Na drugim miejscu znalazła się rodzina z 35% wskazań. Kolejne pozycje to 14% znajomi i przyjaciele, 12% firmy pożyczkowe, 7% koleżanki i koledzy z pracy, po 1% internetowe firmy pożyczkowe oraz społeczności internetowe.
Dlaczego najczęściej pożyczamy od banków? Powody są różne. Przede wszystkim to wygoda, ponieważ od banku możemy pożyczyć dowolną sumę zgodnie z naszą zdolnością kredytową i przeznaczyć ją na dowolny cel. Wobec tego nikt nie zadaje nam pytań dotyczących tego, jak wykorzystaliśmy uzyskane środki. Oczywiście, nie każdy z nas ma możliwość pożyczenia pieniędzy od rodziny. Czasami jest to kwestia ich braku, w innym przypadku stosunków rodzinnych. Zatem w banku, chociaż drożej, pożyczamy częściej.
Badania bluemedia.pl wskazują również, że najczęściej na pożyczanie od rodziny decydują się kobiety – 38% wskazań w porównaniu do 30% wskazań na mężczyzn, a także osoby młode, ponieważ aż 41% to osoby w grupie 20-latków oraz 30-latków. Pożyczki w bankach wybierają głównie osoby starsze.
Z badania możemy dowiedzieć się również, że przeszło połowa Polaków jest gotowa do pożyczenia pieniędzy innym osobom. Najczęściej chcemy pożyczać je rodzinie – aż 88% wskazań, nieco rzadziej przyjaciołom i znajomym – 53% wskazań. Na niskiej pozycji znaleźli się koledzy i koleżanki z pracy z 13% wskazań.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Blue Media przez Satisface w maju i czerwcu 2016 metodą CATI na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 16-65 lat.