Oszczędzanie: jak żyć oszczędnie, jak planować domowy budżet, gdzie oszczędzać?

Finanse

Pojęcie oszczędzania jest od dłuższego czasu odmieniane przez wszystkie przypadki. Zaleca się oszczędność, by lepiej planować domowy budżet, by zacząć odkładać na przyszłość… tylko jak to zrobić? W jaki sposób żyć oszczędnie i jednocześnie móc się cieszyć pieniędzmi na przyszłość? Jak oszczędzać i gdzie?

Czy warto oszczędzać?

Z pewnością większość z nas zgodzi się z tym, że warto oszczędzać i nie chodzi tutaj o odmawianie sobie wszystkiego, tylko o dobre rozplanowanie domowego budżetu tak, by na wszystko starczało i jeszcze zostawała nadwyżka na inne cele. Można tak? Jak najbardziej i niezwykle istotne jest, byśmy się tej sztuki nauczyli. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak żyć oszczędnie, jak planować domowe wydatki podpowie blog infoportfel.pl. W internecie nie brakuje poradników, o tym, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami i warto z tego czerpać, dla własnych korzyści. W ten sposób zadbamy o nasz budżet i nie doprowadzimy do deficytu, czyli braku pieniędzy na bieżące potrzeby.

Jak żyć oszczędnie?

Żyć oszczędnie nie oznacza wyrzeczeń ani skąpstwa i przeliczania każdego grosza. Owszem, odpowiednie planowanie wydatków i liczenie, ile co kosztuje, jest ważne – pozwala nam się zorientować, gdzie najwięcej pieniędzy ucieka – ale nie najważniejsze. Oszczędzanie powinno mieć sens i cel, to znaczy, że zbieramy nie dla samego zbierania, ale by zrealizować konkretne zamierzenia, marzenia. Zaoszczędzone fundusze mają nam służyć czy to w bliższej, czy to w dalszej perspektywie i tak powinniśmy na to patrzeć.

Oszczędzanie to odkładanie określonych sum pieniędzy na konto oszczędnościowe, ale też chodzenie na zakupy z listą. Do form oszczędzania zalicza się także jazda komunikacją miejską czy rowerem zamiast samochodem, a także szukanie produktów tańszych w innych sklepach i porównywanie ich między sobą. Oszczędzanie to także zadbanie o swoje zdrowie i środowisko – rzucenie palenia, picia czy słodyczy, na które miesięcznie często wydajemy krocie. W końcu oszczędzanie to dyscyplina, to właściwe nawyki i zdrowe podejście do finansów – to liczenie zysków i strat.

Gdzie oszczędzać pieniądze?

Pod pojęciem „gdzie oszczędzać” kryje się bardzo wiele możliwości. Oszczędzać można w sklepach na zakupach i przy codziennym korzystaniu z różnych urządzeń – w końcu oszczędzanie wody i prądu też się do tego zalicza. Można oszczędzać na stacjach paliw, nie jeżdżąc zbyt często samochodem – to także jest pewien sposób. Tylko co robić z tak zgromadzoną gotówką? Chodzi przecież o to, by niewydane pieniądze czemuś służyły lub czekały na swoją kolej w przyszłości. Pytanie więc o to, gdzie oszczędzać, będzie także pytaniem, gdzie lokować nasze oszczędności.

Najpopularniejszymi metodami jest wykorzystanie w tym celu konta oszczędnościowego. Nie jest ono zbyt wysoko oprocentowane, ale mimo wszystko każdego miesiąca jakaś dodatkowa kwota wpada. Co więcej, mamy stały dostęp do naszych funduszy i możemy sukcesywnie dokładać kolejne oszczędności – lub w miarę potrzeby – wyciągać. Z innych sposobów często wymieniane są jeszcze lokaty, korzystniejsze, choć zamrażają pieniądze, a także liczne inwestycje – dają większy zysk, ale są też zdecydowanie ryzykowniejsze.

Lost Password