Dodatkowe środki na emeryturze

Praca

Od momentu obniżenia wieku emerytalnego, dużo więcej osób niż zwykle składa wnioski o przyznanie im świadczenia emerytalnego. Niektórzy wolą nadal pracować, jednocześnie mając świadomość, że w dowolnym momencie będzie można przejść na emeryturę. Bardziej zapobiegliwi o swojej przyszłości na jesień życia myślą odpowiednio wcześniej, oszczędzając z bieżących dochodów. Chętni do oszczędzania mogą wybrać zwykłe domowe sposoby na odkładanie pieniędzy lub też skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych ofert.

Domowe oszczędzanie

Zwykle decydujemy się na odkładanie zadeklarowanej sumy na konto oszczędnościowe. Jest ona jednak na tyle niewielka, aby nie uszczuplić bieżących wydatków. Najczęściej po uzbieraniu jakiejś konkretnej kwoty, na przykład 10 tys. umieszcza się ją na lokacie. To nieco inna forma konta oszczędnościowego. Do wyboru są jeszcze obligacje rządowe oraz fundusze inwestycyjne. Dzięki nim emerytury 2018 mogą zyskać dodatkowe środki.

Dodatkowe zabezpieczenie

Coraz więcej osób interesuje się również rozwiązaniami, jakie daje im III filar, czyli IKE, IKZE i PPE. Można je założyć w wielu podmiotach:

– bank

– fundusz inwestycyjny jak w PZU

– polisa ubezpieczeniowa jak w PZU

– biuro maklerskie.

Jeśli wpłacona kwota nie zostanie zabrana przed osiągnięciem wieku emerytalnego, będzie ona zwolniona z podatku Belki. To 19 proc. od każdej zarobionej złotówki. Podatek jest odciągany automatycznie z oprocentowania pieniędzy w banku lub zysków z funduszu.

Korzyści i limity

Ciekawą opcją oszczędzania są IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Można o nie pytać na przykład w placówkach PZU. Dla uczestników jest nagroda – ulga podatkowa, z której można skorzystać w rocznym rozliczeniu. Jedynym „minusem” jest to, że jej wartość maksymalna jest limitowana, a na konto IKZE można było w 2017 r. wpłacić maksymalnie 5115 zł. Jeśli ktoś wpłaci więcej, pieniądze nie zostaną zaksięgowane, tylko wrócą tam, skąd napłynęły. Emerytura 2018 z opcją limitu oszczędzania na IKZE została wprowadzona jako ograniczenie korzyści podatkowych dla osób najbogatszych, które mogłyby się pokusić o wpłacanie na takie konta nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wielkość ulgi podatkowej jest uzależniona od progu podatkowego i sposobu, w jaki rozliczamy się z podatku PIT – dla osób z dochodami przekraczającymi I próg podatkowy ulga ta jest wyższa

Polisy na emeryturę

Emerytura 2018 to także inne opcje. Jedną z nich są polisy na emeryturę. Ubezpieczyciele gwarantują w nich wypłatę ustalonej kwoty. Składki uiszcza się do miesiąc a firma za 20-30-40 lat wypłaca konkretną sumę. Można ją odebrać w całości lub też w ratach, na przykład przez okres kilkunastu lat lub dożywotnio. Firma bierze na siebie ryzyko lokowania pieniędzy na rynku kapitałowym i gwarantuje wypłatę bez względu na to, czy na giełdzie jest hossa czy bessa.

Nowa emerytura, czyli emerytura 2018 to nadal wiele pytań i wątpliwości dla przyszłych emerytów oraz osób, które lada moment nimi zostaną. Warto spokojniej o niej myśleć mając dodatkowe oszczędności.

Lost Password