Gdzie kupować i przechowywać złoto?

Finanse

Złoto to popularny kruszec, w którym wiele osób chętnie lokuje kapitał na niepewne czasy. Obecnie nie ma większego problemu z nabyciem sztabek złota lub monet bulionowych. Nie wszyscy właściciele złota wiedzą jednak, jak przechowywać je bezpiecznie.

Eksperci szacują, że w 2016 roku Polacy mogli kupić nawet 7 ton złota o wartości 1 mld zł, przy czym bardzo dużą popularnością cieszyły się najmniejsze sztabki o wadze maksymalnie do 5 gramów (źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-coraz-chetniej-kupuja-zloto-3669735.html). W tym samym czasie na świecie nowych właścicieli znalazło ponad 4,3 tys. ton złota, co oznacza wzrost sprzedaży tego kruszcu o niemal 93 tys. ton w stosunku do 2015 roku (źródło: http://www.gold.org/search/site/GDT%20Q4%202016). Widać, że ten szlachetny metal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów.

– Złoto jest powszechnie postrzegane, jako bezpieczna inwestycja, nawet jeśli mamy do czynienia z okresowymi spadkami jego cen na światowych giełdach – zauważa przedstawiciel serwisu zlota-uncja.pl. – W czasach niepokoju, konfliktów zbrojnych czy po prostu niepewnej sytuacji ekonomicznej, wiele osób decyduje się lokować oszczędności właśnie w złocie, aby zabezpieczyć swój majątek – podkreśla specjalista zlota-uncja.pl.

W naszych czasach zakup fizycznego złota stał się czynnością równie łatwą, jak zamówienie dowolnie innego produktu przez internet. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie.

Po pierwsze: kupuj złoto z wiarygodnego źródła

Aby inwestować skutecznie i bezpiecznie w złoto, należy wiedzieć tak naprawdę, co kupować i od kogo. Dobrą inwestycją nie jest na pewno zakup złotej biżuterii czy innych ozdób ze złota lub numizmatów. Zazwyczaj takie precjoza kosztują zdecydowanie więcej, niż wart jest kruszec, z którego zostały wykonane. Jeśli decydujemy się na inwestowanie w złoto, warto postawić na sztabki, które są numerowane i pochodzą od znanych producentów (na przykład PAMP Suisse, Royal Canadian Mint lub Perth Mint) lub na tzw. monety bulionowe (najbardziej znane to na przykład Krugerrand, Wiedeński Filharmonik, Amerykański Orzeł lub Kanadyjski Liść Klonowy).

Nie wolno zapominać, że podstawą handlu złotem jest zaufanie. Duży wpływ na taką postawę osób zajmujących się tego rodzaju kruszcem ma fakt, że na świecie krąży wiele fałszywek. Nieświadomy niczego nabywca, który kupuje złoto z niepewnego źródła, naraża się na to, że zostanie właścicielem podrobionej sztabki (najczęściej pozłacany wolfram). Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, należy kupować złoto tylko od znanych i wiarygodnych dealerów. Najlepiej wybierać sprzedawców, którzy obecni są na rynku już od wielu lat. Na pewno do takich wiarygodnych dealerów nie należą sprzedawcy złota na serwisach typu Allegro lub anonsujący się na portalach ogłoszeniowych. W internecie nie brakuje uznanych na rynku złota serwisów, które oferują sprzedaż tego kruszcu online. Jest to tak samo bezpieczne, jak zakupy w sklepie stacjonarnym. Lepiej również wybierać oferty, które przewidują dostawę natychmiastową złota, a nie terminową. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ryzykowne.

Po drugie: bezpiecznie przechowuj złoto

Zakup złota to dopiero pierwszy krok. Gdy już zaopatrzymy się w sztabki złota lub w monety bulionowe, należy podjąć kolejną kluczową decyzję: gdzie przechowywać złoto. Miejsce na półce obok książek lub piwnica, w której przetrzymujemy na co dzień rower, nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Przetrzymywanie sztabek lub monet w domu może nie być samo w sobie złym pomysłem, ponieważ wtedy nasza złota inwestycja jest zawsze pod ręką, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Niestety, nie obejdzie się wtedy bez zakupu dobrej jakości sejfu. Z całą pewnością nie jest to jednak produkt, jaki możemy znaleźć w marketach. Lepiej skorzystać wtedy z oferty wyspecjalizowanych sklepów. Przy okazji warto dodać, że jest również wielu zwolenników przechowywania złota w najmniej spodziewanych miejscach, gdzie złodziej raczej nie będzie poszukiwał wartościowych rzeczy. Bez względu jednak na to, czy wybierzemy sejf, czy inną skrytkę w domu, warto ubezpieczyć posiadane złoto. Należy jednak dokładnie przeczytać umowę ubezpieczeniową, a szczególnie wyłączenia.

Alternatywą dla domu może być przechowywanie kruszcu w skrytce bankowej. To rozwiązanie wydaje się zdecydowanie bezpieczniejsze, ale trzeba liczyć się z kosztami. Za wynajęcie takiej skrytki banki żądają czasami nawet kilkaset złotych rocznie. Z drugiej strony nie musimy sami martwić się o zabezpieczenie depozytu. Niektóre osoby, inwestujące w złoto, decydują się także przechowywać kruszec w depozycie sprzedawców. W takim wariancie jednak mają najtrudniejszy dostęp do własnych zasobów złota.

Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się przechowywać złoto, warto rozpatrzyć wszystkie zalety i wady naszej decyzji. Nie zapominajmy, że dla wielu osób istota inwestowania w złoto opiera się na możliwości błyskawicznego do niego dostępu bez względu na wszelkie okoliczności, również polityczne czy społeczne.

Lost Password