Czy warto oszczędzać?

Finanse

W dzisiejszych czasach bardzo często poruszana jest kwestia oszczędności. Już dzieci w szkole podstawowej, uczą się znaczenia tego słowa. W bankach mamy do czynienia z ofertami kont oszczędnościowych ale również z lokatami krótko czy długotrwałymi, które mają na celu wspomóc oszczędność, a także przyczynić się do zwiększenia zasobu portfela. Pytanie tylko czy warto oszczędzać? Co nam da odkładanie pieniędzy na bok, czy to ma sens?

Przede wszystkim form oszczędzania jest bardzo dużo i z całą pewnością, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można odkładać do tzw. skarpety, można lokować pieniądze w banku np. na lokaty lub też gromadzić środki finansowe na koncie oszczędnościowym. Sposobów jest kilka i każdy z nich ma swoje plusy jak i minusy.

Odkładać pieniądze można również na dwa sposoby tzn. można sobie wyznaczyć cel naszych oszczędności i wtedy np. zbieramy na wakacje, nowy samochód, prawo jazdy itp.. Można również zbierać oszczędności bez celu. Takie oszczędności zazwyczaj nazywamy środkami na czarną godzinę.

Dlaczego warto oszczędzać?

Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie ma bardzo wiele korzyści dla nas samych. Przede wszystkim pojawia się w naszym życiu tzw. poduszka bezpieczeństwa, nagły wypadek, który wymaga wydatku nie jest już tak straszny. Mamy poczucie, że możemy sobie z większą łatwością poradzić sobie w nagłych przypadkach. Dzięki oszczędnościom, potrafimy umiejętniej gospodarować finansami, zaczynamy liczyć czy każdy wydatek w określonym czasie jest rzeczywiście niezbędny. Oszczędność jest to również szacunek do pieniądza. Zaczynamy dostrzegać jego wartość i dzięki temu sami zaczynamy robić bardziej rozsądni i rozważni w tym co robimy, co kupujemy i na co tak naprawdę przeznaczamy pieniądze.

Jeśli jesteś na etapie zastanawiania się czy oszczędzanie ma sens to z całą pewnością i bez żadnych zastrzeżeń możemy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Nie ma znaczenia o jakiej kwocie tutaj będziemy dyskutować, gdyż każda kwota zaoszczędzonych pieniędzy ma sens, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też namawiamy do odkładania, gromadzenia, oszczędzania pieniędzy. Nie ma nic lepszego niż poczucie, że poradzimy sobie w każdej sytuacji, nawet w tych niespodziewanych.

Jak warto oszczędzać – konta oszczędnościowe

Jeżeli ze zgromadzonych pieniędzy nie ma żadnego zysku, to uzbierana kwota w wyniku inflacji sukcesywnie będzie tracić na wartości. Trzeba ją więc zainwestować. Największe zyski są z inwestycji ryzykownych. Nie każdy jednak ma ochotę na ryzyko utraty zgromadzonych pieniędzy i dla takich osób konto oszczędnościowe będzie dobrym wyborem.

Konta oszczędnościowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania swoich pieniędzy. Bezpieczny tak samo jak lokaty bankowe. System bankowy, przynajmniej w naszym państwie, jest stabilny. Można mieć pewność, że to co wpłynie na konto oszczędnościowe będzie mogło zostać z niego wypłacone. Pewne jest także to, że zaoszczędzona kwota przyniesie zyski. Bank gwarantuje określony procent. Nie jest to procent wysoki, ale za to inwestycja jest pewna. Różnice między oprocentowaniem różnych kont bywają spore, warto więc wybrać takie konto oszczędnościowe, w którym będzie ono na tle konkurencyjnych ofert na atrakcyjnym poziomie. W wyborze najlepszego konta oszczędnościowego pomoże ranking kont oszczędnościowych dostępny na wktorymbanku.pl/konta-oszczednosciowe. Jest on aktualizowany co miesiąc i pozwala sprawdzić obecnie najlepsze konta oszczędnościowe.

Warto docenić pewność inwestycji. Na inwestycjach ryzykownych czasem zyska się więcej niż na bezpiecznych, ale można też stracić. Oznacza to, że po określonym czasie osoba trzymająca pieniądze na koncie oszczędnościowym i inwestująca np. w akcje mogą mieć taki sam zysk, ale dla osoby, która wybrała bezpieczniejsze inwestowanie będzie to czas spędzony znacznie spokojniej.

Lost Password