Przelewy między kontami i szybkość ich docierania

Finanse

Chociaż płatności internetowe są już dostępne w każdym banku, to jednak nadal borykamy się z problemem czasu księgowania przelewów. Gdy chcemy wykonać przelew międzybankowy, czyli na konto w innym banku niż nasz, musimy liczyć się, że u odbiorcy będzie najczęściej nazajutrz lub po weekendzie, gdy wykonamy go w piątek. Są jednak sposoby na to, aby przyspieszyć przelewy międzybankowe.

W Polsce przelewy międzybankowe obsługiwane są przez system Elixir. Jest to system rozliczeń międzybankowych w złotych, który powstał w 1994 roku. Jest on kluczowy dla krajowego sektora bankowego, ponieważ pozwala na realizację przelewów, czeków i poleceń zapłaty międzybankowo.

Kiedy odbywają się sesje Elixir?

System działa od poniedziałku do piątku, czyli w dni robocze. W weekendy płatności za jego pośrednictwem nie są realizowane. W dni robocze prowadzone są trzy sesje rozliczeniowe – dla wejścia środków oraz ich wyjścia. Odbywają się one w porach 9:30, 13:30 i 16:00, niemniej jednak dla poszczególnych banków mogą się różnić.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy wykonać przelew międzybankowy i zrobimy go rano, wyjdzie on razem z poranną sesją i będzie najczęściej zaksięgowany tego samego dnia w sesji popołudniowej lub wieczornej. Gdy jednak wykonamy przelew po południu, wtedy najczęściej będzie on już u odbiorcy następnego dnia.

Tak długi czas oczekiwania na przelewy, także z wyłączeniem weekendów, jest dość dużym problemem zarówno dla firm, jak i dla osób indywidualnych. Termin płatności faktury lub raty, przelanie pieniędzy dla bliskiej osoby, zapłata za zakupy – w tych i wielu innych sytuacjach, gdy liczy się prędkość, zwykły przelew to za mało.

Przelewy natychmiastowe – poza sesjami Elixir

Nie musimy jednak czekać na księgowanie zgodnie z sesjami Elixir. Alternatywne rozwiązanie to przelewy natychmiastowe, które oferowane są między innymi przez bm.pl. W tym przypadku wpłacamy pieniądze na konto operatora, a on przelewa je do odbiorcy. Wówczas pieniądze dochodzą do odbiorcy nawet w kilkanaście sekund – także w weekendy. Do wykonywania szybkich przelewów zaprasza bm.pl!

Lost Password