Jak oszczędzać pieniądze?

Finanse

70% – tyle Polaków uważa, iż oszczędzanie jest naprawdę ważne. Regularnie robi to jednak jedynie 13%. Dysproporcja jest ogromna, Warto jednak wspomnieć, że sensu w oszczędzaniu nie widzi około 20% ankietowanych.

Dlaczego warto oszczędzać? Wśród najczęściej wymienianych odpowiedzi jest odkładanie pieniędzy na realizację marzeń lub emeryturę. Skąd się jednak wzięła wspomniana powyżej dysproporcja? Wielu ankietowanych jest zdania, iż chętnie by oszczędzało, lecz obecne zarobki nie pozwalają na tego typu zachowanie. W prezentowanym poradniku udowodnimy jednak, iż oszczędzanie jest możliwe nawet wówczas, gdy nasze dochody nie są wysokie. Porad jak oszczędzać pieniądze udzielił Bilans – biuro rachunkowe z Poznania (bilans.poznan.pl)

Ogranicz jedzenie “na mieście”

Wszyscy lubimy wyjść raz na jakiś czas i spotkać się ze znajomymi w popularnej sieciówce na kawę. Jeśli jednak chcesz rozpocząć oszczędzanie, warto zrezygnować lub chociażby ograniczyć takie wyjścia w celu odłożenia określonej sumy pieniędzy. Podana rada tyczy się również spożywania posiłków na mieście – nie rezygnuj z nich całkowicie, lecz jeśli odwiedzasz restauracje kilka razy w tygodniu, to ograniczenie częstotliwości wizyt pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę spore kwoty.

Wybierz bezpłatne konto

Choć zdecydowana większość banków oferuje bezpłatne konta, to wciąż zdarzają się takie, które pobierają opłaty. Zazwyczaj nie są to wielkie sumy, lecz każde zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł odłożyć w bezpieczne miejsce i przeznaczyć np. na wymarzone wakacje. Nie bój się likwidacji konta nawet w takim banku, w którym miałeś je od wielu lat. Być może okaże się, że Twój obecny bank może złożyć Ci niezwykle atrakcyjną ofertę…

Planuj wakacje z wyprzedzeniem

Nie liczy się kwota wydatków. Dzięki odpowiedniemu wyprzedzeniu jesteś w stanie znaleźć loty w korzystnej cenie. Warto również korzystać z serwisów do rezerwacji noclegów, na których można znaleźć naprawdę ciekawe oferty na dowolny termin. Staraj się jednak wybierać te miejsca, które oferują darmowe anulowanie rezerwacji. Dzięki temu, w razie korzystniejszej oferty, zyskasz możliwość zmiany miejsca noclegowego.

Zakupy z listą

To porada, która dotyczy każdego z nas. Niejednokrotnie zapewne zdarzyło Ci się wrócić z zakupów z całą masą niepotrzebnych rzeczy. Takim sytuacjom można zapobiec w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że przed wyjściem na zakupy, stworzysz sobie listę niezbędnych rzeczy. Aby ten typ oszczędności się sprawdził, musisz stosować się do zapisów na kartce. Dzięki liście zakupów nie tylko zaoszczędzisz pieniądze poprzez brak kupna niepotrzebnych produktów, lecz również ograniczysz ilość wyrzucanego jedzenia.

Z zakupami spożywczymi wiąże się jeszcze jedna rada – kupuj produkty sezonowe. W szczytowym okresie sezonu są one znacznie tańsze, a ich wartości odżywcz w niczym się nie zmieniają. Jesteś więc w stanie upichcić smaczny i zdrowy obiad za niewygórowaną kwotę.

Ciuchy z wyprzedaży

Posezonowe wyprzedaże pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent od ceny początkowej. W przypadku bluzy kosztującej 200 złotych, obniżka rzędu 40% sprawi, iż 80 złotych pozostanie w Twoim portfelu. Chyba sam przyznasz, że jest to kwota, której odłożenie sprawi Ci niemałą przyjemność. Najciekawsze promocje pojawiają się zazwyczaj w sklepach z elegancką odzieżą, gdzie niektóre rabaty sięgają nawet 90%!

Podane wyżej propozycje, to jedynie kilka z wielu, wielu innych sposobów na oszczędzanie. Naturalnie, może być Ci bliżej do innych rad, które znajdziesz na różnych internetowych blogach. Możesz również wybrać możliwość zdobycia dodatkowej gotówki, którą będziesz mógł odłożyć. Nie da się ukryć, iż to Ty najlepiej znasz swoje potrzeby i przyzwyczajenia, a co za tym idzie – najlepiej wiesz, z czego możesz zrezygnować. Pamiętaj jednak, iż oszczędzanie jest jednym z najlepszych sposobów na zagwarantowanie sobie poduszki finansowej.

Lost Password