Prawidłowe mycie i pielęgnacja włosów

Uncategorized

Na kondycje włosów wpływa nie tylko ich konkretne upięcie, czy używane preparaty do pielęgnacji, ale również sposób ich mycia. Stan włosów w dużej mierze zależy od tego, czy prawidłowo i jak często je myjemy.

Mycie włosów

Profesjonalni fryzjerzy uważają, że włosy powinno się myć minimum przez 5 minut, około 3-4 razy w tygodniu. Najpierw włosy trzeba rozczesać, wtedy mycie będzie dokładniejsze i prostsze. Najlepiej moczyć je w letniej wodzie, bo gorąca nie dość, że niszczy strukturę włosa, to na dodatek pobudza gruczoły łojowe, przez co szybciej się one przetłuszczają. Szampon należy wylać na dłonie i delikatnie go w nich rozprowadzić, by móc równomiernie nałożyć go na całe włosy. Później trzeba powoli i delikatnie masować skórę głowy przez około 2 minuty. Następnie należy spłukać szampon letnią wodą i odsączyć włosy. Później wystarczy delikatnie wytrzeć je ręcznikiem. Jeśli korzystamy z suszarki trzeba pamiętać, by nie suszyć pod włos, tylko z włosem, dzięki czemu łuski włosowe łatwiej się zamkną. Nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu jak np. myjka fryzjerska, by poprawić kondycję włosów i skóry głowy, wystarczy stosować się do wspomnianych zaleceń przy każdym myciu.

Szampon i kosmetyki do pielęgnacji

Wybór szamponu to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od kondycji włosów i skóry głowy. Należy jednak pamiętać, by szampon nie zawierał silikonów, które hamują wchłanianie substancji odżywczych przez włosy. Negatywnie na stan struktury włosa wpływają również SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), które są silnymi detergentami. Najlepiej jeśli w składzie szamponu znajdują się zioła i nawilżacze. Wyjątek stanowi szampon oczyszczający, który powinien posiadać SLS, by bez problemu usunąć lakier, stare odżywki i brud.

Poza myciem, bardzo ważna jest dla włosów ich pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek i odżywek. W zależności od preferencji, można korzystać z produktów, które po nałożeniu trzeba pozostawić na włosach, a później spłukać lub tych w sprayu, które najczęściej nakłada się na mokre włosy i pozostawia do wyschnięcia. W zależności od typu włosów dostępne są maski odżywcze, regenerujące, nawilżające i przeciw wypadaniu.

Masaż skóry głowy

Dodatkowym zabiegiem, który z pewnością poprawi krążenie i tym samy wpłynie na wzrost włosów, jest masaż głowy. Można go wykonywać podczas mycia włosów lub jako oddzielny zabieg. W przypadku skóry suchej należy nałożyć na palce oliwę z oliwek i delikatnie masować całą głowę, uciskając i ugniatając. Przy skórze tłustej wystarczy zamoczyć palce w wodzie mineralnej, by ułatwić masaż. Wspomniany zabieg świetnie sprawdza się podczas mycia włosów, dzięki niemu skóra jest dotleniona, a pory odetkane.

Warto poświęcić marę minut na właściwe mycie i pielęgnację skóry głowy, bo naprawdę niewiele trzeba, by poprawić kondycję włosów. Wystarczy przestrzegać kilku zaleceń, by przekonać się, że włosy staną się mocniejsze i pełne blasku.

Lost Password