Najem skrytek depozytowych – jak to wygląda?

Finanse

Zastanawiasz się nad wynajęciem własnej skrytki sejfowej? To doskonały pomysł, ale zanim to zrobisz, dowiedz się, jak wygląda cała procedura, aby nic Cię nie zaskoczyło. Zapraszamy do lektury artykułu!

Zanim zdecydujesz się na skrytkę

Przed podjęciem decyzji o wynajmie skrytki zapoznaj się dokładnie z regulaminem i tabelą cen. Niektóre instytucje pobierają dodatkowe opłaty za np. kartę magnetyczną lub kluczyk. Jeśli już o nich mowa, pilnuj ich bardzo skrupulatnie. Zwykle istnieje tylko jeden egzemplarz należący do klienta, dlatego gdy zgubisz klucz lub kartę (w zależności od tego, co otwiera Twoją skrytkę), będziesz musiał zapłacić słone pieniądze (liczy się je nawet w tysiącach). Pamiętaj, że za najem skrytek depozytowych płaci się z góry, a minimalny okres najmu wynosi miesiąc.

Pamiętaj: o tyle, o ile po podpisaniu umowy i odebraniu klucza możesz korzystać ze skrytki w 100% dyskrecji, to oczywiście nie ma możliwości wynajmu jej anonimowo. Policja, prokuratura i syndyk muszą mieć dostęp do skrytki w nagłych przypadkach.

A co do środka? W skrytkach możesz schować praktycznie wszystko, ponieważ jedyną osobą, która wie, co znajduje się w środku, jesteś Ty. Napisaliśmy „praktycznie”, ponieważ istnieje ograniczenie w postaci wielkości skrytki, a tym samym – ukrywanych przedmiotów. Z większymi rzeczami, np. drogocennymi obrazami, polskie skrytki mogą sobie nie poradzić, bo są zwyczajnie za małe. Za to z powodzeniem możesz w nich przechowywać takie rzeczy, jak biżuteria,monety kolekcjonerskie czy papiery wartościowe. W niektórych instytucjach można spotkać się z zakazem wkładania do skrytek gotówki, lecz nie jest to przestrzegana reguła – pracownicy nie towarzyszą klientom w trakcie korzystania ze skrytek. Dostęp do skrytki ma tylko jej najemca lub osoba przez niego upoważniona.

Skrytki sejfowe to towar deficytowy

O skrytkach mówi się mało, bo jest ich w Polsce niewiele. Ten produkt ma niszowy charakter, więc nie każda instytucja finansowa decyduje się wprowadzić do swoich usług najem skrytek depozytowych. Co najśmieszniejsze, popytu na nie nie brakuje – w czasach kryzysu niektórzy masowo wypłacali gotówkę z konta i umieszczali je właśnie w skrytkach.

Największy problem w tej kwestii mają mieszkańcy niewielkich miejscowości (zwłaszcza wsi), bo w ich otoczeniu po prostu nie ma możliwości wynajęcia skrytki sejfowej. Tego rodzaju usługa oferowana jest mieszkańcom większych miast.

Lost Password