Wiele osób decydujących na kredyt zastanawia się, czy lepiej korzystać z usług eksperta kredytowego, czy doradcy kredytowego. Współpraca z tymi osobami różni się, a co ważne inaczej wygląda pokrywanie ich wynagrodzenia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda praca doradcy kredytowego, a jak eksperta. Z najważniejszymi informacjami na ten temat można zapoznać się poniżej.
Ekspert kredytowy — najważniejsze informacje
Ekspert kredytowy jest osobą zatrudnioną w firmie pośredniczącej w udzielaniu kredytów. Firma i sam Ekspert kredytowy mają podpisane umowy z bankami udzielającymi kredytów, dzięki czemu Ekspert ma odpowiednie przeszkolenie z ofert bankowych, prawa bankowego i ma nadane uprawnienia do współpracy z bankami. Niezależny Ekspert kredytowy prowadzi jednocześnie własna działalność gospodarczą. Wynagrodzeniem dla eksperta kredytowego nie martwi się kredytobiorca. Ekspert otrzymuje wynagrodzenie od banków w formie prowizji za każdy zrealizowany kredyt.
Doradca kredytowy — najważniejsze informacje
Doradca kredytowy różni się od eksperta tym, że nie jest powiązany z żadnym bankiem. Oznacza to, że po pierwsze ani nie ma podpisanej umowy z bankiem, ani nie pobiera od niego prowizji. W związku z tym współpraca z doradcą kredytowym nie jest bezpłatna. Opłata za jego usługi jest pobierana bezpośrednio od klienta. Wszystkie przepisy dotyczące doradców i ekspertów kredytowych, zakresu ich działalności określa art. 25 stawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Warto zatem wiedzieć, że wszystkie punkty działalności podobnych usługodawców są ściśle określone, m.in. sposób pobierania opłaty czy możliwość posługiwania się nazwą „niezależny doradca”.
Wady i zalety współpracy z ekspertem kredytowym
Warto porównać wady i zalety rozwiązania, jakim jest współpraca z ekspertem kredytowym. Do najważniejszych plusów należą:
- brak opłat za usługi doradcy — zamiast klienta pokrywa je bank udzielając kredytu,
- ekspert kredytowy ma dostęp do zaawansowanych kalkulatorów bankowych, aplikacji i innych przydatnych narzędzi,
- ekspert ma dostęp do najnowszych informacji z banków, przechodzi szkolenia i uczestniczy w prezentacjach produktowych,
- ekspert ma pełnomocnictwo bankowe, może kontrolować stan wniosku, otrzymuje umowę kredytową do omówienia z klientem, oraz może uczestniczyć przy jej podpisaniu w placówce bankowej itp.,
- koordynator z banku jest w ciągłym kontakcie z ekspertem kredytowym,
- ekspert ma dostęp do wszystkich druków i dokumentów bankowych.
Jeżeli chodzi o wady, największym minusem może być zależność od banków i kierowanie się wysokością prowizji, a nie najkorzystniejszą ofertą, ale… Po pierwsze różnice w prowizjach między poszczególnymi bankami są nieznaczne, a po drugie w Solemo Finanse zawsze wybór pada na bank, który jest najkorzystniejszy dla Klienta. Dzięki temu większość klientów Solemo pochodzi z polecenia.
Wady i zalety współpracy z doradcą kredytowym
Największą zaletą, współpracy z doradcą kredytowym jest jego niezależność. Nie ma obaw, że będzie się on kierował innymi pobudkami niż dobro klienta. Skorzystanie z usług doradcy kredytowego posiada też kilka wad. Do najistotniejszych z nich należą:
- konieczność uiszczenia często nie małej opłaty za usługi doradcy kredytowego,
- brak dostępu do narzędzi bankowych, na podstawie których dokładnie można wyliczyć koszt kredytu,
- bark wsparcia ze strony banku w procesie porównywania ofert kredytowych.
Obie opcje różnią się od siebie, ale niosą wiele możliwości i z całą pewności pomogą dokonać właściwego wyboru, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny na budowę domu lub kupno mieszkania, które są jedną z najważniejszych inwestycji w życiu.