Co jest tańsze – dom jednorodzinny czy mieszkanie? Porównanie kosztów utrzymania

Nieruchomości

Dom jednorodzinny czy mieszkanie? Takie pytanie stawia sobie każdego dnia mnóstwo osób, które dążą do stabilizacji i chcą przeprowadzić się w końcu „na swoje”. Dla niektórych jest to oczywisty wybór, inni mają sporo wątpliwości. W co lepiej zainwestować swoje środki? Porównajmy więc koszty utrzymania obu nieruchomości – co jest tańsze w eksploatacji: dom czy może mieszkanie?

Jakie są średnie koszty utrzymania mieszkania?

Podstawowym wydatkiem, który musi ponosić każdy właściciel są opłaty eksploatacyjne odprowadzane do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, których wysokość zależy od wielkości i standardu budynku. Uśredniając, możemy przyjąć, że są to kwoty rzędu 6-8 zł/m2 mieszkania  (im bardziej wiekowy jest budynek i więcej napraw wymaga, tym większa jest też opłata na fundusz remontowy). W kwotę tą wchodzą m.in. opłaty za wodę, ścieki, ogrzewanie, konserwację i utrzymanie wind, sprzątanie części wspólnych -korytarzy i klatek schodowych,pielęgnację zieleni, ubezpieczenie, okresowe przeglądy techniczne itp. Jeśli w budynku zorganizowana jest ochrona lub usługa concierge -opłaty są odpowiednio wyższe.

Jakie są średnie koszty utrzymania domu?

Właściciele domu jednorodzinnego (100-120 m2) co prawda nie utrzymują części wspólnych, ale także muszą pokryć koszty:

  • wywozu śmieci (30-60 zł/mies.),
  • zużycia wody (100-250 zł/mies. w zależności od pory roku),
  • zużycia prądu (100-150 zł/mies.),
  • ogrzewania (2000-5000 zł rocznie w zależności od metody ogrzewania, im lepiej ocieplony budynek i szczelniejsze okna, tym niższe rachunki).

Posiadając dom nie podłączony do sieci kanalizacyjnej, musimy też ponieść wydatki związane z opróżnianiem szamba (150-300 zł/mies.). Zimą musimy samodzielnie zadbać o odśnieżanie podjazdu (a często i drogi dojazdowej) oraz systematycznie dbać o konserwację domu. Możemy przyjąć więc, że na tego typu prace wydamy miesięcznie 100-200 złotych. Mieszkając w domu jednorodzinnym, musimy też regularnie dbać o działkę, na której się znajduje – pielęgnacja ogrodu, zakup roślin, narzędzi czy eksploatacja kosiarki to również wydatki, o których wiele osób zapomina (załóżmy, że są to kwoty do 100 zł/mies.).

Warto na koniec przypomnieć, że koszty eksploatacji domu oraz mieszkania zależą w dużym stopniu od standardu, metrażu, stanu technicznego nieruchomości, okolicy oraz liczby domowników. Biorąc pod uwagę te czynniki, można przyjąć, że w niektórych przypadkach wydatki związane z utrzymaniem zarówno domu, jak i mieszkania będą na zbliżonym poziomie, jednak zwykle zdecydowanie tańszą opcją jest mieszkanie. Ponadto mieszkając w bloku, nie musimy martwić się np. o ogrzewanie, porządkowanie ogrodu, odśnieżanie podjazdu czy inne rzeczy, które mają na głowie właściciele domów. Oczywiście ostateczna decyzja o tym, gdzie zechcemy osiąść na stałe zależy wyłącznie od naszych możliwości finansowych oraz preferencji.

Zastanawiasz się, gdzie w Warszawie znajdują się atrakcyjne i rozsądne cenowo mieszkania na sprzedaż? Ochota to dzielnica, w której powstało w ostatnim czasie kilka naprawdę interesujących inwestycji – warto więc przyjrzeć się bliżej ofertom nieruchomości dotyczących tej okolicy, zwłaszcza jeśli chcesz zamieszkać w miejscu pełnym zieleni, rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej, doskonale skomunikowanym z centrum miasta.

Lost Password