Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Podatki

Bieżące rozliczenia, sporządzanie deklaracji podatkowych czy sprawy kadrowe i płacowe to codzienność przedsiębiorców. Już na etapie rejestracji firmy stoją oni przed dylematem – prowadzić księgowość samodzielnie czy powierzyć ją w ręce specjalistów? Zawiłe kwestie polskiego prawa dla wielu mogą okazać się przytłaczające, a nieznajomość przepisów może skutkować przykrymi konsekwencjami finansowymi. Zlecenie księgowości to dla przedsiębiorcy znaczna oszczędność czasu i energii, które może spożytkować na prowadzenie działalności. Wybór biura rachunkowego to jednak nie lada wyzwanie. Czym zatem kierować się podczas podejmowania decyzji dotyczącej obsługi księgowej? O tym w artykule!

Kwalifikacje i zakres usług biura rachunkowego

Podstawową kwestią, jaką warto sprawdzić podczas poszukiwania właściwego biura rachunkowego są kompetencje jego pracowników.

Do 10 sierpnia 2014 roku, by zajmować się zarobkowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, konieczne było posiadanie Licencji Ministra Finansów. Dziś nie są do tego potrzebne żadne uprawnienia, a biuro rachunkowe może otworzyć praktycznie każdy. Dlatego należy sprawdzić, czy interesujące nas biuro dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami. Ich potwierdzeniem będzie nieobowiązkowa, choć wciąż wartościowa licencja, jak również Certyfikat Centrum Informacji Księgowej, wydawany jest przez organizację zajmującą się certyfikowaniem biur rachunkowych i księgowych. Pracownicy biura muszą stale poszerzać swoje kompetencje, czego najlepszym dowodem są odbyte przez nich kursy i szkolenia.

Profesjonalne biuro rachunkowe to nieoceniona pomoc dla przedsiębiorstwa. Bieżąca księgowość, obsługa kadrowo-księgowa, doradztwo podatkowe czy pomoc w rejestracji firmy – to zaledwie część bogatej oferty usług. Dostępność usług dodatkowych to ogromna wygoda i oszczędność czasu dla przedsiębiorcy, który może powierzyć wszelkie firmowe sprawy w ręce jednego biura. Niestety, niskie ceny tanich biur rachunkowych wynikają często z wąskiego zakresu usług. To z kolei może zmusić przedsiębiorcę do wykupienia usług dodatkowych lub podpisania odrębnej umowy na ich wykonanie z drugim biurem.

Ubezpieczenie OC i doświadczenie biura rachunkowego

Ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego powinno być, obok kwalifikacji jego pracowników, podstawowym warunkiem przy wyborze usług księgowych. Chroni oni interesy przedsiębiorcy przed ewentualnymi błędami biura rachunkowego. Zgodnie z art. 76h ust. 1 Ustawy o rachunkowości, biura rachunkowe zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Te mogą być wynikiem niezachowania należytej staranności lub niedbałego wykonania zobowiązań względem klienta. Sumę ubezpieczenia określa rozporządzenie Ministra Finansów – wynosi ona 10.000 euro. Kwota ta może być podwyższona poprzez dodatkowy zakup dobrowolnego OC z rozszerzonym zakresem ochrony. Zasada jest prosta – im wyższa kwota ubezpieczenia, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto dopytać nie tylko o kwotę ubezpieczenia, ale również jego zakresu. Polisa rozszerzona o ubezpieczenie kadr i płac będzie istotna w przypadku firmy zatrudniającej pracowników.

Kolejnym kryterium wyboru biura rachunkowego jest doświadczenie jego pracowników. Kluczowa jest choćby znajomość specyfiki współpracy z lokalnymi oddziałami US i ZUS. Wieloletnia praktyka w branży to dla klientów biura pewność sprawnego poruszania się w często trudnych lub nietypowych przypadkach. Co więcej, doświadczeni specjaliści są w stanie doradzić przedsiębiorcy korzystne dla niego rozwiązania finansowe, co może przekładać się na lepsze wyniki finansowe jego firmy. Niemniej istotny jest wybór biura rachunkowego, które specjalizuje się w obsłudze firm z konkretnych branż. Na rynku usług księgowych znajdziemy bowiem ekspertów od rozliczeń firm transportowych, medycznych, produkcyjnych i wielu innych. Dodatkowym atutem może okazać się doświadczenie zdobyte w pracy z firmami z zagranicznym kapitałem.

Które biuro rachunkowe w Poznaniu wybrać?

Prowadzenie księgowości przez specjalistę to komfort dla przedsiębiorców. Biuro rachunkowe GoWa w Poznaniu oferuje im profesjonalną obsługę księgową oraz kadrowo-płacową. Skierowana jest ona zarówno do firm jednoosobowych, jak i większych przedsiębiorstw oraz spółek o rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Pracownicy biura posiadają wykształcenie z zakresu finansów i rachunkowości oraz wieloletnie doświadczenie w kompleksowym prowadzeniu pełnej i uproszczonej księgowości dla podmiotów polskich oraz zagranicznych. Usługi w szerokim zakresie realizowane są w sposób terminowy i z dbałością o poprawność, a interesy klientów chroni polisa OC.

Lost Password