Jak zarządzać biurem rachunkowym?

Manager

Zarządzanie biurem rachunkowym to bardzo trudna sztuka. Należy dokonywać tego w taki sposób, aby osiągać jak najwyższe zyski, a jednocześnie dostarczać klientom najwyższej jakości usługi. Choć wydaje się, że prowadzenie biura rachunkowego to działalność jak każda inna, w praktyce należy zwracać uwagę nie tylko na kwestie zarządcze, ale również stale zmieniające się przepisy i wymogi odnośnie finansów i podatków firm.

Dobór pracowników

Zarządzanie biurem rachunkowym łączy w sobie kilka aspektów, jednak najważniejszym z nich wydaje się być dobór odpowiednich pracowników. Najczęściej są to osoby, które mają już spore doświadczenie w pracy księgowego. Nie można powierzyć prowadzenia od początku do końca księgowości firmy osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w księgowości. Mogą one jednak być świetnym uzupełnieniem zespołu księgowych i wykonywać czynności pomocnicze, a przy okazji zdobywać wiedzę. Dobór odpowiednich pracowników nie jest prosty, bowiem dzisiejszy rynek pracy jest skonstruowany w bardzo specyficzny sposób. W praktyce właściciel biura rachunkowego musi poświęcić wiele czasu, zanim skompletuje pełny zespół.

Profil działalności

Biuro rachunkowe biuru rachunkowemu nierówne. Niestety, obecnie na rynku panuje bardzo duża konkurencja wśród podmiotów oferujących prowadzenie księgowości. Stąd też zarządzanie biurem rachunkowym powinno skupiać się na określeniu oferty skierowanej do osób prowadzących działalność gospodarczą. Tradycyjny model świadczenia usług, czyli prowadzenie księgowości uproszczonej, pełnej oraz kadr i płac odchodzi już w niepamięć. Powodem jest fakt, iż obecnie biura rachunkowe oferują o wiele więcej. Przykładem może być sporządzanie dokumentacji z zakresu ochrony środowiska, BHP, archiwizacja dokumentów, reprezentacja w ramach udzielonego pełnomocnictwa przed różnymi organami. Biura rachunkowe często prowadzą również windykację polubowną, a także świadczą usługi online, które polegają na prowadzeniu księgowości bez osobistego kontaktowania się z klientem. Rozwój usług księgowych i pobocznym powinien iść z duchem czasu, a więc nie można poprzestawać na raz stworzonej ofercie.

Kto zarządza biurem rachunkowym?

W tradycyjnym ujęciu zarządzanie biurem rachunkowym to zadanie dla jego właściciela. Tymczasem coraz częściej zatrudniają oni profesjonalnych managerów. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm, które chcą osiągnąć sukces i stać się rozpoznawalną marką na rynku. Często bowiem właściciel biura rachunkowego jest księgowym, a nie managerem, dlatego trudno mu prowadzić działalność i odpowiednio nią zarządzać. Zatrudnienie managera wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia kosztów jego wynagrodzenia, jednak w praktyce jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają duże ambicje i aspiracje. Zarządzanie biurem rachunkowym nie jest bowiem proste, a tak jak w przypadku każdej działalności gospodarczej, do prowadzenia spraw kierowniczych potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie z zakresu zarządzania.

Lost Password