Wynajmować czy kupować? Polacy wolą być na swoim

Nieruchomości

Rynek nieruchomości mieszkaniowych ma się w Polsce bardzo dobrze. Co roku w naszym kraju sprzedają się tysiące mieszkań zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Polacy zdecydowanie wolą kupować mieszkania niż je wynajmować. Co stoi za taką decyzją?

W Polsce raczej wolimy kupować mieszkania niż je wynajmować w przeciwieństwie do krajów zachodnie Europy. Związane jest to z kilkoma powodami, między innymi z kosztami, bezpieczeństwem oraz komfortem.

Rata kredytu kosztuje tyle, ile wynajem

Jednym z głównych powodów, dla których większym powodzeniem cieszy się kupowanie mieszkań, jest koszt z tym związany. Weźmy pod uwagę kredyt mieszkaniowy, ponieważ to on często pomaga w spełnieniu marzeń o swoim „M”. Rata kredytu często pokrywa się, a nawet jest niższa od kosztów wynajmu.

Wobec tego po co płacić komuś innemu, skoro możemy kupić swoje mieszkanie na własność. Po spłacie kredytu nie będziemy musieli ponosić już dodatkowych kosztów, a wtedy, gdy dalej wynajmowalibyśmy lokum, koszty nadal byłyby obecne.

Mieszkanie jako inwestycja na starość

Z powyższą kwestią wiąże się jeszcze jedna, a mianowicie traktowanie mieszkania jako inwestycji. Gdy chodzi o ceny mieszkań we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie i inne duże miasta mają dość drogie nieruchomości. Można jednak traktować je jako lokatę kapitału.

Wysokie koszty wynajmu mogą być poważnym problemem na starość. Emerytura może nie wystarczać w pełni na ich pokrycie. Gdy będziemy jednak właścicielem spłaconego już mieszkania, wydatki nie będą tak duże. Ponadto możemy wtedy skorzystać z tak zwanej odwróconej hipoteki, gdy będzie brakowało nam pieniędzy.

Większe bezpieczeństwo i stabilność

Gdy mamy własne mieszkanie, możemy również poczuć się bezpieczniej i stabilniej. Mieszkanie możemy wtedy przystosować do swoich potrzeb, urządzić je tak, jak nam się podoba, zakupić do niego meble i innego rodzaju sprzęty. W przypadku wynajmowanych mieszkań zwykle nie mamy takiej możliwości. Poza tym nikt nie zwróci nam poniesionych kosztów.

W związku z tym posiadanie swojego „M” pozwala na zapuszczenie korzenie w jednym miejscu. To szczególnie ważne dla osób chcących założyć swoją rodzinę.

Lost Password