Wynajem od właściciela czy przez firmę? Które rozwiązanie będzie lepsze?

Nieruchomości

Na przestrzeni kilku ostatnich lat najem lokali mieszkalnych stał się naprawdę gorącym tematem. Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne: wynajem bezpośrednio od właściciela, czy może skorzystanie z usług firmy zajmującej się tego typu usługami?

Ciągnąca do wielkich miast rzesza nowych lokatorów spowodowała istny boom mieszkaniowy. Zarówno masy studentów wyruszających po edukację do dużych ośrodków akademickich, jak również spora liczba nowych pracowników oczekujących od regionalnych centrów sukcesów zawodowych przyczynia się do coraz bardziej powiększającego się tłoku, który panuje w większości polskich miast wojewódzkich.

Najem wciąż najpopularniejszy

Z tego względu zacierają ręce wszyscy ci, którzy dysponują choćby niewielkim skrawkiem przestrzeni nadającej się pod najem: zarówno przedsiębiorstwa czerpiące dochód z zarządzania najmem, jak również prywatni inwestorzy. Zamieszkiwanie w cudzym mieszkaniu to bowiem nadal najpopularniejsze rozwiązanie, na które decydują się wszyscy ci, którzy potrzebują zakwaterować się na krótszy lub dłuższy okres w (początkowo) obcym mieście. Nie da się ukryć, że tego typu wyjście ma podłoże przede wszystkim ekonomiczne.

Kupno mieszkania nie dla każdego

Przy wciąż rosnących cenach mieszkań, kupno lokalu w dużym mieście (tak nowego, jak również pochodzącego z rynku wtórnego) jest luksusem dostępnym jedynie dla tych, którzy dysponują pokaźną ilością gotówki lub, w najgorszym razie, doskonałą zdolnością kredytową. Na początku kariery zawodowej nie ma jednak co liczyć na wejście w posiadanie kilkuset tysięcy złotych. Pozostaje zatem wynajem. Jak zatem zrobić to z głową?

Zarządzanie najmem przez profesjonalistów?

Coraz częściej osoby decydujące się na wynajęcie mieszkania decydują się na skorzystanie z usług firmy wynajmującej mieszkania. Tego typu rozwiązanie, chociaż zazwyczaj o kilka procent droższe od nadal najbardziej powszechnego najmu od właściciela, pozostaje jednak wyjściem bezpiecznym w sytuacji, gdy wynajmującemu zależy na pełnej przejrzystości procedur wejścia we władanie przestrzenią mieszkalną. Decydując się na wynajem poprzez firmę w znakomitej większości przypadków otrzymujemy przede wszystkim święty spokój wynikający z bezpieczeństwa prawnego, jakie zapewnia firma wynajmująca mieszkania.

Zarządzanie mieszkaniami na wynajem: dobra jakość, wyższe ceny

Dodatkowo należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorstwa zarządzające posiadanymi przez siebie mieszkaniami na wynajem dużą wagę przykładają do atrakcyjności oferowanych przez siebie lokali. Z tego też powodu ceny najmu mogą być jednak wyższe. Najemca otrzymuje jednak gwarancję czystego, zadbanego mieszkania, w którym wszystkie poważne naprawy wykonywane będą na bieżąco, a dodatkowo przeprowadzenie jakichkolwiek zmian w umowie (np. podniesienie czynszu) wymagać będzie zastosowania jasnych i klarownych aneksów.

Wynajem od właściciela – popularne, ale ryzykowne

Wynajem od właściciela to najprostsze i zarazem najpopularniejsze rozwiązanie, na które decydują się osoby potrzebujące zamieszkać w jednym mieście. Ze względu na brak skomplikowanych procedur, w znakomitej większości przypadków najem tego typu to rozwiązanie na czas nader krótki. Duża elastyczność, jaką daje to wyjście, jest zarazem największą zaletą i wadą bezpośredniego (to znaczy pozbawionego dodatkowego pośrednictwa) najmu.

Dobre stawki, brak pośredników

Jak pokazuje doświadczenie wielu osób decydujących się na wynajem typu bezpośredniego, w tym przypadku można liczyć przede wszystkim na korzystne kwoty czynszu i opłat dodatkowych, jakie przeznaczyć trzeba będzie na zamieszkanie. Pomijając największe miasta, gdzie marże naliczane przez właścicieli osiągają nieraz absurdalne kwoty (koronnym przykładem na szczycie tej niechlubnej listy może być Wrocław), wynajmujący zazwyczaj mogą liczyć na atrakcyjne, relatywnie niskie czynsze.

Uwaga na… właścicieli!

W przypadku najmu od właściciela należy jednak zwrócić szczególną uwagę zarówno na stan mieszkania (często może on pozostawiać wiele do życzenia), jak również… charakter osoby, z którą zawierać będziemy umowę. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, ze właściciel może być personą, delikatnie mówiąc, mało kontaktową, która w najmniej spodziewanym momencie może zacząć na różnorakie sposoby uprzykrzać lokatorowi życie. Tyczy się to zwłaszcza właścicieli podnajmujących część lokalu, który zamieszkują na co dzień – praktyka pokazuje, że szkoda czasu na mieszkanie z osoba, która wywarła na nas negatywne pierwsze wrażenie.

Określ swoje wymagania!

Firma wynajmująca mieszkania czy też najem bezpośrednio od właściciela? Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety, dlatego też zanim przystąpimy do poszukiwań, należy zastanowić się nad tym, co będzie priorytetowe dla nowego wynajmującego. Z niektórych atutów można bowiem zrezygnować, ale również pewne wady mogą przeważyć nad początkowymi zaletami. Warto zatem dokładnie przemyśleć tę decyzję i uniknąć pochopnego postępowania – pośpiech może bowiem obrócić się przeciw nam.

Lost Password