Czy wyjazd zarobkowy do Norwegii naprawdę się opłaca?

Praca

Mimo że Polska dynamicznie się rozwija w ostatnich latach i dobrobyt jej mieszkańców stale rośnie – wciąż daleko nam do osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu życia, jakim szczycić się mogą obywatele Norwegii. Dlatego też wielu rodaków, którzy chcą w relatywnie krótkim czasie odłożyć większą ilość pieniędzy, decyduje się na emigrację zarobkową do tego skandynawskiego kraju . Ci, którzy nigdy nie pracowali poza Polską niejednokrotnie zastanawiają się, czy to się naprawdę opłaca?

Czy warto wyjechać do Norwegii za pracą?

Czy Norwegia to dobry kierunek emigracji ekonomicznej? Oczywiście, że tak. Jest naprawdę bogatym i wysoko rozwiniętym państwem, które oferuje mieszkańcom stabilność finansową i wygodne, spokojne życie, bez względu na status społeczny, wykształcenie czy pochodzenie etniczne. Dlaczego warto spróbować szczęścia w kraju fiordów?

Mnóstwo ofert pracy

Plusem emigracji zarobkowej do Norwegii jest fakt, że nietrudno znaleźć tu pracę – ofert jest naprawdę mnóstwo. Co więcej Polacy mają świetną opinię wśród tutejszych pracodawców i są chętnie zatrudniani (uchodzimy za pracowitych, wytrwałych i zaangażowanych pracowników, w przeciwieństwie do innych nacji). W wielu profesjach doskonale radzimy sobie znając tylko angielski, gdyż Norwegowie bardzo dobrze posługują się tym językiem, ucząc się go od dziecka.

Wysokie zarobki nie tylko dla specjalistów

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przeciętny Norweg w skali roku zarabia 6 więcej, niż statystyczny Polak – dysproporcja jest ogromna. Pracując w Norwegii możemy żyć na wygodnym poziomie, wykonując nawet najprostsze i niewymagające żadnych wysokich kwalifikacji prace. W tym kraju możnaodłożyć sporo gotówki nawet, jeślisprzątamy domy czy pracujemy w sortowni śmieci. Dlatego przed wyjazdem nie powinien powstrzymywać nas fakt, iż brakuje nam przysłowiowego „fachu w ręku” czy świetnego wykształcenia. Oczywiście, będąc specjalistą w danej branży (np. budowlanej, medycznej, czy informatycznej), nasza miesięczna norweska pensja nawet może przekraczać roczny dochód uzyskiwany w Polsce na tym samym stanowisku.

Nadgodziny zawsze są płatne

W Norwegii prawa pracownika są przestrzegane na każdym kroku. Nie musimy obawiać się tu wyzysku, pracy na czarno czy nieodpłatnych nadgodzin, do których jesteśmy zmuszani. Maksymalny czas pracy w tym kraju to 40 godzin tygodniowo (nie więcej niż 9 dziennie) – każda kolejna jest płatna, często znacznie lepiej niż standardowa stawka w ramach etatu.

Wysokie świadczenia socjalne

Kolejnym plusem obrania za kierunek emigracji właśnie Norwegii są atrakcyjne świadczenia socjalne. Podejmując tu pracę zarobkową możemy wybrać, czy chcemy dostawać wyższe wynagrodzenie przez cały rok (i nie otrzymać zwrotu podatku), czy decydujemy się na niższą pensję. Przeprowadzając się z całą rodziną, oczywiście legalnie mieszkając i pracując w Norwegii, przysługuje nam podstawowe świadczenie socjalne (barnetrygd) na każde dziecko do 18 roku życia (samotnym rodzicom również). Co istotne, świadczenie to może być pobierane równocześnie z zasiłkiem opiekuńczym.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wasze wszystkie obawy, zachęcił was do emigracji ekonomicznej i szybkiego poprawienia swoich warunków materialnych. Pamiętajcie, aby, planując powrót z wyjazdu zarobkowego do Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim czy innego norweskiego miasta, spełnić swój obowiązek względem urzędu skarbowego i zgłosić się do biura, które świadczy usługi, takie jak podatkowe rozliczenie z Norwegii.

Lost Password