Wycieczka Wyspa Wielkanocna – poznaj jej tajemnice podczas wyjazdu z biurem podróży.

Praca

Wyspa wielkanocna jest jedną z najbardziej oddalonych od innych wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie. Znajduje się w południowej części Oceanu Spokojnego. Należy do państwa Chile, a od jego brzegów dzieli ją ok. 3600 km oceanu. Najbardziej rozpoznawalnym elementem Wsypy Wielkanocnej są posągi Moai, które do dzisiaj stanowią nie lada zagadkę. Co więcej, w dawnych czasach na jej terenach kultywowano obrzęd człowieka ptaka. Dzięki swojej kulturze oraz słynnym głowom zyskała ona bardzo tajemniczy i zagadkowy charakter.

Wycieczka Wyspa Wielkanocna – czego możemy się spodziewać?

Poniżej przedstawiony jest opis największych atrakcji na wycieczce na Wyspy Wielkanocne, które można zobaczyć, odwiedzając te niezwykłe miejsce.

Wioska Orgono – historyczna wioska na wyspie

To historyczna wioska położona niedaleko wulkanu Rano Kau. Zbudowana jest z charakterystycznych owalnych kamiennych domów i ma związek z kultem człowieka ptaka. Na jej terenie można znaleźć hieroglify, które potwierdzają tą teorię. Podejrzewa się, że zamieszkiwano ją tylko raz do roku podczas wyścigów Tangata Manu, mających na celu wyłonienie klanu panującego na wyspie przez kolejny rok. Aby wygrać wyścig, zgłoszeni do niego młodzi mężczyźni musieli zdobyć pierwsze w tym okresie lęgowym jajo rybitwy.

Wulkan Rano Kau – wygasły wulkan wyspy

Jest zlokalizowany na południowym zachodzie Wyspy Wielkanocnej i stanowi pozostałość po wulkanie. Średnica jego krateru to ok. 1,5 km. Na dnie wygasłego wulkanu rozciąga się malownicze jezioro. Szczególnie urokliwy jest spacer brzegiem krateru, dzięki któremu mamy widok nie tylko na wulkaniczne jeziora, ale także Ocean Spokojny rozlewający się po drugiej stornie wulkanu i położoną na nim iglicę Motu Iti będącą rezerwatem ptaków i częścią Parku Narodowego Wyspy Wielkanocnej.

Muzeum Antropologiczne Sebastiana Englerta

Jest to jedyne muzeum znajdujące się na wyspie. Zostało nazwane na cześć Sebastiana Englerta, który był niemieckim duchownym z zakonu kapucynów i działał na Wyspie Wielkanocnej. Oprócz założenia na niej parafii bardzo zaangażował się także w badania etnologiczne i językoznawcze.

Wizyta w muzeum stanowi świetną okazję do lepszego zgłębienia kultury wyspy. Dowiemy się w nim nieco o kulturze polinezyjskiej, zwyczajach panujących na Wyspie Wielkanocnej oraz o wielu hipotezach dotyczących powstania słynnych posągów Moai i ich znaczenia.

Hanga Roa – stolica Wyspy Wielkanocnej

To zarówno stolica, jak i jedyne miasto znajdujące się na Wyspie Wielkanocnej. Dzięki lotnisku, a także portowi stanowi bazę turystyczną wyspy. Jest położone na południowym zachodzie i szacuje się, że zamieszkuje w nim ponad 3 tysiące osób, co stanowi 87% całej ludności wyspy. W mieście możemy zobaczyć między innymi zatoczkę z posągami, jak również piękną plażę, która jest odwiedzana przez żółwie.

Kamieniołomy Rano Raraku – historyczny kamieniołom

Słynne kamieniołomy, w których wykuwano olbrzymie głowy z Wyspy Wielkanocnej. Położone są we wschodniej części wyspy i sąsiadują z kraterem wulkanicznym o tej samej nazwie. Przy zwiedzaniu kamieniołomów dodatkową atrakcją jest położone w kraterze Rano Raraku niewielkie jezioro wulkaniczne.

W trakcie wycieczki do kamieniołomów mamy okazję zobaczyć posągi Moai w ich różnym stopniu zaawansowania oraz wykonać wiele fantastycznych zdjęć będących świetną pamiątką z wakacji.

Ahu Togariki – najsłynniejsze posągi wyspy

To największa platforma z posągami Moai.  Słynie w 15 legendarnych głów położonych  nad oceanem. Oprócz obejrzenia posągów możemy doświadczyć tam szczególnie pięknych wschodów słońca.

Ahu Nau Nau i plaża Anakena

Ahu Nau Nau to kolejna platforma z posągami. Znajduje się nieopodal plaży Anakena, która jest jedyną piaszczystą plażą wyspy. Zlokalizowane są one w środkowej części północnego wybrzeża. Plaża Anakena jest częścią Parku Narodowego oraz została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Według legend to właśnie na plaży Anakena wylądowali pierwsi osadnicy na wyspach Wielkanocnych wraz ze swoim legendarnym wodzem Hotu Matu uważanym za pierwszego człowieka na wyspie.

Podsumowując: Wyspa Wielkanocna to naprawdę piękne i magiczne miejsce. Oprócz słynnych posągów ma do zaoferowania również wyjątkowa ciekawą kulturę i historię. Wycieczka na wyspę będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem i dostarczy nam wielu wrażeń.

Lost Password