Wózek widłowy ręczny – do czego służy i co warto o nim wiedzieć?

Praca

Ręczne wózki widłowe to produkty, które przydają się w każdym, nawet mniejszym sklepie. Są powszechnie wykorzystywane w centrach logistycznych, magazynach i halach towarowych. Dzięki niewielkim rozmiarom w łatwy sposób można je prowadzić nawet w niedużych przestrzeniach.

Wózek widłowy ręczny doskonale sprawdzi się tam, gdzie wózek akumulatorowy lub spalinowy nie będzie najlepszym wyborem. Na uwagę zasługuje wysoka mobilność ręcznych wózków widłowych, a także możliwość pracy przy kontakcie z żywnością i w chłodniach. Przy wyborze warto sprawdzić takie parametry, jak maksymalna siła udźwigu i wysokość podnoszenia.

Dlaczego warto kupić ręczny wózek widłowy? Do czego sprawdzi się najlepiej?

Ręczne wózki widłowe to pojazdy, które mają podobne zadania, co innego rodzaju wózki widłowe. Zasadniczą różnicą jest jednak brak silnika odpowiadającego za napęd. Co za tym idzie, wózek widłowy ręczny jest sterowany manualnie. Nie posiada kabiny operatora, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca i może być łatwiej operowany w wąskich korytarzach.

Mobilność to nie jedyna zaleta manualnych wózków widłowych. Ze względu na brak silnika ich funkcjonowanie jest praktycznie darmowe. Przedstawiane urządzenia znajdują zastosowanie zarówno w pracy magazynowej, przy składowaniu i komisjonowaniu towarów, jak i przy załadunku oraz wyładunku palet z samochodów ciężarowych. Powszechnie spotkać je można w każdym sklepie średniej wielkości i w marketach wielkopowierzchniowych. W przeciwieństwie do spalinowych wózków widłowych mogą być używane w każdym miejscu – także w magazynach-chłodniach i przy bezpośrednim kontakcie z żywnością (spaliny z pojazdów z silnikami wysoko- lub niskoprężnymi przyspieszają proces starzenia się wielu gatunków warzyw i owoców).

Wybieramy ręczny wózek widłowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do najważniejszych kryteriów wyboru wózka widłowego, zarówno ręcznego, jak i elektrycznego lub z silnikiem spalinowym, należą dwa parametry. Pierwszy dotyczy maksymalnej wysokości podnoszenia. Ręczne „widlaki” są w stanie podnosić towar na wysokość nawet ok. 70 cm. Niektóre urządzenia nie posiadają jednak tej funkcji.

Kolejnym parametrem jest maksymalna siła udźwigu określająca to, jak ciężki towar może być jednorazowo załadowany na urządzenie. Przykładowo, do mniejszego sklepu spożywczego zwykle wystarczy pojazd, którym można transportować towar o wadze do jednej tony. Do zastosowań bardziej zaawansowanych poleca się wózki z maksymalną siłą udźwigu na poziomie dwóch lub nawet trzech ton.

Lost Password