Warszawska giełda pracy, czyli co opłaca się robić w stolicy?

Praca

Tysiące, a nawet miliony osób przewinęło się już przez Warszawę w poszukiwaniu swojego wymarzonego zatrudnienia i godnego zarobku. Statystyki pokazują wyraźnie, że najczęstszy kierunek migracyjny Polaków (oprócz zagranicy rzecz jasna) to właśnie stolica, a dopiero na kolejnych miejscach są inne duże ośrodki, takie jak Kraków, Poznań czy Wrocław. Postanowiliśmy zatem rozejrzeć się po tamtejszym rynku zatrudnienia, przeglądnąć nieco ogłoszeń o pracę i wydedukować kogo obecnie najbardziej potrzebują pracodawcy w największym polskim mieście.

Branża IT wciąż w natarciu

Nieustannie stolica jest prawdziwa mekką dla przedstawicieli branży IT. HR-owcy raz po raz zalewają nad kolejnymi falami rekrutacji na stanowiska informatyczne czy graficzne, dzięki czemu Warszawa „wchłania” kolejnych specjalistów, mieszkających do tej pory w innych częściach Polski. Nie dzieje się tak bez powodu. Przede wszystkim w stolicy znajdziemy mnóstwo różnej wielkości firm – od ledwie co założonych startupów, po wielkie korporacje, w których znajdzie się praca dla każdego – od junior front-end developera, poprzez web designera, po CTO. Zapotrzebowanie nie maleje – głównie z tego względu na to, że coraz więcej przedsiębiorstw przenosi przynajmniej część swojej działalności do Sieci, w związku z czym utrzymuje się popyt na tworzenie stron internetowych, sklepów online czy aplikacji na urządzenia mobilne. Kolejnym powodem dużego przypływu specjalistów do stolicy jest fakt, że stacjonują tu najlepsze i największe firmy rekrutacyjne i head-hunterskie, które skutecznie „drenują” z pracowników inne rejony Polski.

Marketing trzyma poziom

Praca w agencji PR czy w dziale kreatywnym dużej agencji reklamowej również jest łakomym kąskiem. A jest co ukąsić – już pobieżny przegląd ogłoszeń o pracę pozwala wysnuć wniosek, że stanowiska grafików, marketingowców, copywriterów czy speców od PR-u są bardzo mocno poszukiwane. Również głosy użytkowników portalu LinkedIn potwierdzają, że rekruterzy są bardzo ożywieni w pozyskiwaniu pracowników z tej branży. Tutaj akurat najbardziej liczy się doświadczenie i konkretne portfolio – jeśli pracowałeś z dużymi klientami, masz za sobą kilka wymyślonych haseł reklamowych, które poszły w świat, zorganizowałeś parę większych eventów czy stworzyłeś koncepcje kreatywne na poziomie, to z pewnością możesz w Warszawie liczyć na zaproszenie na kilka rozmów kwalifikacyjnych.

A może… mycie okien w Warszawie?

Jak już wspomnieliśmy, Warszawa jest bardzo chłonnym rynkiem pracy i poza stanowiskami specjalistycznymi, jest tutaj też sporo miejsca dla osób chcących pracować fizycznie – i to nierzadko za bardzo rozsądne pieniądze. Jednym hitów ostatnich lat jest mycie okien w Warszawie – z uwagi na fakt, że stolica ciągle się rozbudowuje, powstają kolejne, wielopiętrowe inwestycje budowlane i wieżowce, nieustannie potrzeba fachowców do pracy na wysokościach. A tak się składa, że do tego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje – dobrą koordynacje ruchową, siłę, wytrzymałość i rzecz jasna brak lęku wysokości. Firmy oferujące tego typu usługi niemal cały czas mają otwarte rekrutacje, a żeby zachęcić do podjęcia pracy na tym stanowisku oferują coraz wyższe stawki.

Rzecz jasna mycie okien w Warszawie to nie jedyna branża, w której pracownicy fizyczni mogą śmiało uzyskać zatrudnienie. Mocno poszukiwani są także członkowie załóg do działów produkcji różnych firm – szczególnie, jeśli masz doświadczenie w produkcji konkretnych wyrobów (podzespoły elektroniczne, meble, stolarka okienna, produkcja żywności), to śmiało możesz aplikować do firm zajmujących się daną branżą.

Artykuł powstał przy współpracy z Pozamiatane.

Lost Password