Czy ubezpieczenie emerytalne prywatne to dobre rozwiązanie?

Finanse

Wiele osób staje przed dylematem: jak zadbać o swoją przyszłość na emeryturze? Pojawia się pytanie, czy zawierzyć w wysokość emerytury ZUS-u, odkładać pieniądze w przysłowiowej skarpecie? A może wykupić ubezpieczenie emerytalne prywatne? Podpowiadamy, czy takie rozwiązanie na pewno będzie dobre.

Nie za wysoka emerytura

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: emerytura w Polsce nie jest za wysoka. A jeśli wierzyć prognozom, w przyszłości także nie będzie najlepsza. Ba, wiele wskazuje na to, że z roku na rok będzie coraz niższa. Szacuje się, że obecni 30-latkowie otrzymają około 1/3 swojej ostatniej wypłaty. A to za mało, żeby spokojnie się utrzymać.

Wysokość obecnej emerytury to jedynie część pensji, dlatego ten moment jest bardzo trudny dla wszystkich. Należy mieć na uwadze to, że w przyszłości pieniędzy może być jeszcze mniej. Waloryzacja emerytury co prawda co jakiś czas się odbywa, ale to raczej walka z inflacją niż rzeczywiste podniesienie komfortu życia. Na dodatek odsetek dzietności jest coraz mniejszy, dlatego system emerytalny w krótkim czasie może okazać się niewydolny.

Nie chcemy, żeby okres jesieni życia upłynął nam na smutnym przeliczaniu pieniędzy, oszczędzaniu i minimalistycznym życiu od pierwszego do pierwszego. Wręcz przeciwnie – emerytura ma być okresem, w którym chcemy odpocząć, zrelaksować się, być może spełnić marzenia, które ciągle odkładaliśmy na później. Nie jest to niemożliwe, ale tylko pod warunkiem, że dobrze zabezpieczysz swoją przyszłość. A jedną z najlepszych opcji jest właśnie ubezpieczenie emerytalne prywatne.

Ubezpieczenie emerytalne prywatne – na czym to polega?

Prywatne ubezpieczenie emerytalne to rodzaj polisy, którą oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Jest to polisa oszczędnościowa, co oznacza gromadzenie środków i pomnażanie ich poprzez pracę pieniędzy (za pomocą instrumentów finansowych) czy poprzez procentowe dywidendy wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe w równych częściach.

Ubezpieczenie emerytalne prywatne nie jest oczywiście obowiązkowym. Polisę można wykupić i – co ważne – można zawsze z niej zrezygnować, wypłacając pieniądze w razie konieczności. Wpłacone środki zostają skumulowane, a następnie zostają podzielone na części i zwiększają comiesięczną emeryturę ubezpieczonego.

Jednak nie ma się czego obawiać – wpłacone pieniądze, jeśli nie zostaną wypłacone, nie przepadają. Polisa działa jak polisa na życie. W momencie śmierci osoby ubezpieczonej, jej bliscy otrzymają wsparcie finansowe. Świadczenie może pomóc w poradzeniu sobie z formalnościami i życiem po stracie najbliższej osoby.

Ubezpieczenie emerytalne czy konto oszczędnościowe?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy faktycznie warto wykupić ubezpieczenie emerytalne, czy może lepiej zdecydować się na samodzielne gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym. W końcu w ten sposób będzie się miało większą kontrolę nad finansami. I tak, i nie.

Po pierwsze może się okazać, że pieniądze na koncie oszczędnościowym nie będą bezpieczne – większa kwota może kusić, by przeznaczyć ją na sfinansowanie innego wydatku lub na przykład nadpłacenie kredytu. W końcu oszczędzanie na emeryturę to projekt na 20-30 lat, więc takich sytuacji może być naprawdę mnóstwo.

Warto także zwrócić uwagę na to, że nad pieniędzmi na polisie także masz kontrolę – w razie konieczności można je po prostu wycofać, jednakże bez dodatkowych zysków. Nie będzie jednak ryzyka, że środki zostaną wykorzystane wcześniej. Na dodatek polisa również oznacza zyski – w końcu to ubezpieczenie oszczędnościowe, a pracujące na siebie środki mogą szybko powiększyć odłożoną kwotę. Dodatkowo ubezpieczenie będzie regularnie wypłacało środki wraz z emeryturą, dzięki czemu będzie łatwiej je rozdysponować.

Lost Password