Ubezpieczenia Cargo – konieczność dla Twojej firmy

Biznes

Ubezpieczenie cargo, jest inaczej określane ubezpieczeniem ładunków w przewozie. „Umożliwiają finansową rekompensatę w wypadku zaistnienia szkody w mieniu (towarze) w przewozie zarówno krajowym, jak również zagranicznym. Mienie objęte jest ubezpieczeniem na całej linii przejazdu, w razie potrzeby też w trakcie potrzebnych prac przeładunkowych oraz krótkiego przechowywania podczas standardowego przebiegu przejazdu.

Ubezpieczenie cargo – co to jest?

Transport produktów jest obciążony zagrożeniem wydarzeń, jakich konsekwencjami może być zniszczenie, natomiast choćby całkowita strata ładunku. Dzieje się tak, kiedy w wyniku tragicznego przypadku ciężarówka dostarczająca towar została zniszczona, produkt został skradziony lub uszkodzony w okresie przeładunku. Ubezpieczenie cargo dla wytwórców oraz spółek handlujących konkretnym produktem jest ubezpieczeniem, jakie pozwoli na zwrot ustalonej kwoty gwarancji oczywiście w wypadku takich niechcianych zjawisk.

Cenne towary o małej wadze

O ile w wypadku transportu krajowego prawo przewozowe ustala wielkość odszkodowania do wielkości rachunku towarzyszącego transportowi, co w praktyce chroni także zysk inwestora (rachunek sprzedawcy z zasady ponieważ ma także marżę), o tyle na bazie Konwencji CMR rachunek sprzedawcy nie ma takiego znaczenia, natomiast wielkość odszkodowania w przewozie międzynarodowym jest mała oraz nie może przewyższyć 8,33 SDR za 1 kg produktu (dla transportu powietrznego i morskiego SDR stosuje pozostałe wartości).

Ubezpieczenie w przewozie międzynarodowym

Najistotniejszym terminem przy zawieraniu tego typu polis jest Instytutowa Klauzula Ładunkowa (ICC). System klauzul przedstawiony został wiele lat temu oraz wciąż cieszy się powodzeniem pośród przewoźników. Zostały one przygotowane dla transportu nadmorskiego oraz miały chronić przed zalaniem dostarczanego produktu, wypadnięciem za burtę czy zniszczeniem przy przeładunku w porcie. Z czasem zostały uzupełnione o dodatkowe środki transportu, przede wszystkim drogą samochodową oraz kolejową.

Ile kosztuje ubezpieczenie cargo?

Poziom ochrony może być mniej czy bardziej zwiększony – z czym niewątpliwie wiąże się wielkość składki ubezpieczeniowej. Poziom ochrony (podstawowy, powiększony czy pełny) musimy wybrać we współzależności do typu przewożonego mienia oraz zagrażających mu zagrożeń. Czyli to wygląda w wypadku stalowych konstrukcji robionych na wymiar (właściwie zerowa wrażliwość na kradzież, lub rabunek), czyli w wypadku sprzętu komputerowego, niezwykle podatnego na szkody.

Źródło: https://lenmargroup.pl/oferta/ubezpieczenia

Lost Password