Wraz z rozwojem technologii Ministerstwo Finansów przygotowało nowy rodzaj rozliczania PIT w 2019 roku. Większość podatników nie musi rozliczać się samodzielnie tak jak w poprzednich latach. Wystarczy zalogować się do systemu, który przygotowało Ministerstwo Finansów i sprawdzić swój e-PIT.
Czym jest e-PIT?
Usługa „Twój e-PIT 2019″ dostępna jest od 15 lutego, a na stronie podatki.gov.pl możemy sprawdzić przygotowane już rozliczenie. Ministerstwo Finansów przygotowało rozliczenie za większość podatników, a dotyczy ono formularzy PIT-37 i PIT-38. Od kolejnego roku usługa będzie obejmowała także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową zostało przygotowane automatyczne i bezpłatne zeznanie podatkowe za 2018 rok. Z usługi można skorzystać jedynie elektronicznie na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Przygotowano nowe rozwiązanie dla podatników, aby było ono zgodne z filozofią 3XP, czyli proste, przejrzyste i przyjazne podatki. Na podstawie danych, które otrzymali od pracodawców i ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulg na dzieci lub organizacji pożytku publicznego otrzymamy gotowy e-PIT do sprawdzenia. Jeśli podatnik chce zmienić jakieś dane, może to zrobić on-line. Pytania i niejasności można skierować do resortu finansów podczas czatu z konsultantem, mailowo lub telefonicznie.
Jak to działa?
Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i zalogować się. Potrzebne w tym celu będą: PESEL (lub NIP i data urodzenia), kwota przychodu za 2017 rok, jedna z kwot przychodu za 2018 rok, kwota nadpłaty/podatku do zapłaty za 2017 rok. Jeśli użytkownik posiada profil zaufany, może zalogować się za jego pomocą. Po zalogowaniu możliwe jest sprawdzenie przygotowanego rozliczenia, zmiana sposobu rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Można także zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Dodać lub zmienić można ulgę na dzieci, a także dodać inne dane, np. wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki na internet, odliczenia darowizn na cele charytatywne. Istnieje także możliwość całkowitego odrzucenia przygotowanego PIT-u i wypełnienia go na nowo samodzielnie. Wtedy przygotowany automatycznie e-PIT nie będzie brany pod uwagę. Ostatnia opcja to sprawdzenie e-PIT-u i niewykonanie na nim żadnego działania. Wówczas przygotowany automatycznie PIT zostanie uznany za złożony. Na dokonanie zmian w e-PIT jest czas do 30 kwietnia.
Wprowadzenie nowego rozwiązania to ogromne ułatwienie dla podatników. Około 25% z nich nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za ubiegły rok. Kolejne 25%, czyli osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i niekorzystające z żadnych ulg będą mogły zakończyć rozliczanie PIT-u za pomocą dwóch kliknięć.