Systemy ERP − na co zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania dla firmy?

Biznes

Sprawne działanie biznesu zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest efektywne zarządzanie. Kontrolowanie wszystkich obszarów, na których działa duże bądź średnie przedsiębiorstwo, jest w pełni możliwe wyłącznie za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania. Systemy ERP zostały zaprojektowane po to, by wspierać kierowanie firmą na różnych polach. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie IT dla swojego biznesu?

Intuicyjność oprogramowania

Systemy ERP muszą być łatwe w obsłudze – osoby zatrudnione w firmie nie mogą tracić cennego czasu na żmudne próby zrozumienia jak działają poszczególne funkcjonalności. Przede wszystkim podstawowe moduły, z których będą korzystali pracownicy, powinny być zaprojektowane w taki sposób, by użytkownik mógł bez trudu wykonać pożądaną czynność, taką jak np. stworzenie raportu albo dodanie informacji do bazy danych. Dlatego tak ważne jest, by przed wyborem oprogramowania, przyjrzeć się, jak wygląda jego interfejs i sprawdzić czy jest intuicyjny.

Systemy ERP – rozwiązania odpowiadające na potrzeby firmy

Przeglądając oferty różnych producentów oprogramowania ERP, należy przeanalizować je pod kątem możliwości przesyłania danych. Dotyczy to zarówno informacji przesyłanych wewnątrz firmy, pomiędzy departamentami, jak i na zewnątrz, do innych przedsiębiorstw. Z tego powodu powinna być możliwa integracja systemu ERP z oprogramowaniem IT używanym obecnie w firmie oraz z  innymi, z których korzystają instytucje z nią współpracujące. Należy także zwrócić uwagę na format przekazywanych danych. Im więcej rodzajów dokumentów może być przesyłanych, tym łatwiejsza będzie praca w przedsiębiorstwie.

Funkcjonalności

Wybór konkretnego rozwiązania ERP zależy również od tego, na jakich polach może ono wspomóc przedsiębiorstwo. Najlepiej zastanowić się, które działy w firmie wymagałyby integracji z systemem informatycznym i na tej podstawie szukać oprogramowania dla swojego biznesu. Mogą to być, np. obszary związane z logistyką, magazynowaniem, sprzedażą, obsługą platform e-commerce, HR czy też finansami albo controllingiem. Każda firma opiera się na nieco innym schemacie działania – warto sięgać po takie systemy ERP, które potrafią się dostosować do różnych modeli, żeby jak najefektywniej spełniać swoje zadania.

Lost Password