Sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Biznes

Urządzanie domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie,które wymaga od nas naprawdę wiele pracy i pomysłów. Choć większość marzy o przestronnych wnętrzach,to do dyspozycji pozostają im mieszkania o małym metrażu,w których każdy wolny kąt jest na wagę złota. Aranżacja takich wnętrz wymaga od nas przede wszystkim pomysłowości. Ale istnieje kilka trików,które mogą być pomocne przy urządzaniu małych wnętrz i optycznym jego powiększeniu.

Przede wszystkim jasne kolory. Starajmy się świadomie dobierać kolory,aby nie przytłoczyły one wnętrz. W małych pomieszczeniach sprawdzą się przede wszystkim odcienie bieli,beżu,bladego różu szarości. Pamiętajmy,aby móc optycznie powiększyć wnętrze,sufit powinien być jaśniejszy niż ściany. Na rynku dostępne są także farby z rozjaśniaczami optycznymi,dzięki którym ściana może odbić dwa razy więcej światła. Równie istotny jest kolor podłogi. Powinien on  być tak samo jasny,aby nie odbiegał od całej aranżacji wnętrza.

Artykuł sponsorowany przez: Domatus.pl

Lustra. Wykorzystanie szkła w urządzaniu wnętrz okazuje się być bardzo trafnym i praktycznym rozwiązaniem. Nada nie tylko pomieszczeniom elegancji,ale także sprawi,że staną się one optycznie większe. W tym przypadku idealne będą lustra,które odbijając światło rozświetlą wnętrza. Oprócz luster sprawdzą także na przykład szklane blaty stolików czy szklane półki,które dzięki odbiciom światła mogą nawet dwukrotnie powiększyć małe pomieszczenia.

Oświetlenie. Aranżując małe pomieszczenia należy zrezygnować z dużych żyrandoli,które optycznie pomniejszają wnętrze. Zastąpić je można punktowym oświetleniem w postaci delikatnych lamp,których światło przyjemnie rozjaśni wnęki i rogi pokoju,dzięki czemu będzie wydawał się większy.

Meble. W ich przypadku stawiamy na minimalizm. Im mniejsze meble,tym więcej wolnej przestrzeni. Zamiast masywnych regałów,wybierzmy wiszące półki sięgające sufitu. W ten sposób zaoszczędzimy więcej miejsca a wnętrze optycznie powiększymy.

Dekoracja okna. W urządzaniu pomieszczeń również firany i zasłony mają ogromne znaczenie. Zbyt ciemne i grube tkaniny mogą stanowić barierę dla dziennego światła. Dlatego warto postawić na lekkie i delikatne żaluzje lub rolety okienne. Zajmują one dużo mniej miejsca niż tradycyjne zasłony i przepuszczają więcej promieni słonecznych,które oświetlą korzystnie mieszkanie.

Duże okna a wnętrze

Pomijając wszystkie meble i dodatki,które stanowią wyposażenie i dekorację wnętrza,należy zwrócić również uwagę na okna. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w aranżacji pomieszczenia. Jak wiemy,dzięki przeszklonym powierzchniom dociera do nas więcej światła dziennego. Pomieszczenie staje się przyjemnie oświetlone,co sprawia,że wydaje się optycznie większe. Jest to bardzo ważna cecha,która ma znaczenie w urządzaniu wnętrza. Dlatego w ostatnich latach tak bardzo popularne stały się wielkoformatowe okna. 

Duże okna,np.balkonowe czy tarasowe prezentują się znakomicie w każdym stylu. Jeżeli urządzamy dość małe pomieszczenia mogą okazać się zbawienne. Dzięki nim wpuścić do środka możemy dużo więcej promieni słonecznych przez co panuje w nim ciepły i przyjemny klimat a dodatkowo wnętrze optycznie się powiększa.

W przypadku dużych okien warto zadbać o delikatne formy osłon. Zrezygnujmy z masywnych firan i zasłon,które przyciemniają i zmniejszają wizualnie pomieszczenia a dodatkowo są zbiorowiskiem kurzu i bakterii. Zastąpmy je delikatnymi roletami bądź żaluzjami,które spełniając swoje funkcje nadadzą zarazem wnętrzu łagodności i nie ograniczają w żaden sposób  jego przestrzeni.

 

Urządzamy małe wnętrza

 

Aranżując małe wnętrza warto pamiętać o kilku sposobach,by móc je optycznie powiększyć. Gdy mamy do dyspozycji przestrzenie o małym metrażu istotną rolę przede wszystkim odgrywa światło i kolory. Postawmy na światło dzienne i nie ograniczajmy jego dojścia do wnętrz. Wybierzmy lekkie osłony okna w postaci rolet lub żaluzji. Zrezygnujmy całkiem z zasłon o grubej i ciężkiej tkaninie,które optycznie mogą zmniejszyć mieszkanie. Skupmy się także na punktowym oświetleniu. Praktyczne będą lampy,które przyjemnie oświetlą ciemne zakątki pokoju.

 

W przypadku kolorystyki wnętrz zdecydujmy się na jasne kolory. Postawmy głównie na biel lub jasne odcienie kolorów pastelowych. W przypadku podłóg,drzwi czy ram okiennych także wybierzmy te jaśniejsze,by nie odbiegały od barw całej aranżacji a zarazem mogły optycznie powiększyć wnętrze.

 

“Czasem mniej znaczy więcej”. Zasada ta sprawdza się bardzo dobrze przy wyborze mebli i innych dodatków. Zdecydujmy się na te o małych gabarytach i tych w pionie,np.wiszące półki przy suficie. Zrezygnujmy ze zbędnych dekoracji ściennych,które mogą przytłoczyć wnętrze. Zastąpmy je lustrami,które odbijając  światło rozświetlą pomieszczenie.

 

Urządzanie małego mieszkania ze względu na ograniczenia przestrzenne nie należy do prostych zadań,ale jest z całą pewnością do wykonania. Wystarczy odrobina pomysłowości i zastosowanie kilku trików pomocnych w aranżacji wnętrza. Będą dla nas także wskazówką,jak wizualnie powiększyć nasze cztery kąty.

Lost Password