Kredyty i pożyczki to bardzo popularne metody na zdobycie dodatkowej gotówki. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu nie trzeba się martwić o to, że zabraknie pieniędzy na gwiazdkowe prezenty, wymianę zepsutego sprzętu czy wakacyjny wyjazd. Oczywiście każdą pożyczkę trzeba spłacić, dlatego warto wiedzieć, co składa się na całościowy koszt kredytu. Mając tę wiedzę, można wybrać najbardziej korzystną ofertę spośród wielu dostępnych na polskim rynku.
Ile kosztuje pożyczka?
Chociaż wiele banków i parabanków, np. Monedo Now, kusi atrakcyjnym oprocentowaniem, to należy pamiętać, że nie ma pożyczek za darmo. Zdarza się, że w niektórych parabankach pierwszą pożyczkę można dostać bez dodatkowych opłat, ale każda kolejna jest już oprocentowana. Ile właściwie kosztuje pożyczka? Odpowiedź na to pytania wcale nie jest prosta.
Podstawowym składnikiem każdego kosztu kredytu są odsetki. Są one wyliczane na podstawie tzw. oprocentowania nominalnego, które jest często eksponowane w reklamach. Jednak odsetki nie są jednym składnikiem mającym wpływ na koszt kredytu. Trzeba do niego doliczyć także RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, o której informacja zwykle zapisywana jest bardzo drobnym drukiem.
Opłaty dodatkowe
Odsetki i RRSO to nie wszystko, ponieważ zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, pobierają jeszcze dodatkowe opłaty i prowizje, która są związane z wykonywanymi przez nie czynnościami. W przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych bardzo często pobierana jest tzw. opłata przygotowawcza oraz prowizja, która zależy od wielu czynników, w tym np. od zdolności kredytowej.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt kredytu lub pożyczki jest ubezpieczenie. Zapewnia ono spłatę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które mogą utrudnić spłatę rat. Całkowity koszt kredytu oraz warunki spłaty muszą być podane do informacji klienta. Wszystkie koszty kredytu można zobaczyć w zestawieniu, które powinno być przedstawione przez bank lub firmę pożyczkową jeszcze przed podpisaniem umowy.