Rynki finansowe dla początkujących – to nie takie trudne!

Finanse

Z pewnością w ostatnich dniach Twoją uwagę przykuwają informacje o bijących kolejne rekordy indeksach giełdowych, notowaniach surowców czy zmianach kursów walut. Wiele osób zdecydowało się skorzystać z rodzących się okazji inwestycyjnych – w rezultacie stale rośnie liczba rachunków maklerskich, nie tylko w Polsce, ale również w USA czy Europie Zachodniej. Jeśli również chciałbyś zacząć swoją przygodę z rynkami i pomnażać swoje oszczędności, to w tym artykule dowiesz się jak zacząć.

Rynki kapitałowe – czyli co?

Mówiąc o rynkach kapitałowych, najczęściej bierze się pod uwagę giełdy papierów wartościowych (obracające akcjami spółek), giełdy surowcowe (na których handluje się np. ropą czy metalami szlachetnymi), rynek forex (zajmujący się obrotem walutami), ETFy (pasywnie zarządzane fundusze) czy rynek kryptowalut. Oczywiście to nie wszystko, co mieści się w tym szerokim zagadnieniu – można by jeszcze wspomnieć o obligacjach, wekslach czy kontraktach różnicowych CFD.

Na każdym z tych rynków można nabywać aktywa, czyli np. walory danych spółek i zarabiać na różnicy kursowej – na wzroście wycen, lub w przypadku CFD również na spadkach. W przypadku akcji niektórych przedsiębiorstw można liczyć również na zyski z dywidend, czyli podziału wypracowanych zysków. Niektóre podmioty, należące do tzw. dividend aristocrats, szczycą się wieloletnim, nieprzerwanym wypłacaniem udziałów w zyskach.

Jak zacząć?

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, by rozpocząć inwestowanie na giełdach, jest otwarcie konta maklerskiego. Dobry rachunek tradingowy będzie dawał dostęp do wielu aktywów, notowanych na giełdach całego świata. Jednak zanim zaczniesz kupować walory spółek, ETFy czy surowce, powinieneś dowiedzieć się czegoś więcej o nich i dokonać analizy fundamentalnej. Pozwoli Ci ona ocenić kondycję firmy, jej perspektywy, finanse, zadłużenie i porównać to z aktualną wartością rynkową. Znalezienie stabilnej, nisko wycenionej i rentownej spółki, która wypłaca regularne dywidendy, bardzo często okazuje się świetną okazją inwestycyjną. W tej chwili niemało takich firm można znaleźć na naszym rodzimym parkiecie, m.in. z uwagi na niezbyt wysoko oceniane otoczenie polityczne, odstraszające inwestorów.

Zanim jednak zaczniesz inwestować poważniejsze środki, zalecamy, byś zainwestował w edukację ekonomiczną – spędzenie kilku czy kilkunastu dni na nauce może w znaczącym stopniu zwiększyć szanse na podejmowanie udanych decyzji, dzięki unikniesz niepotrzebnego ryzyka posiadanego kapitału, którego zdobycie kosztowało Cię zapewne niemało wysiłku.

Lost Password