Jak rozpoznać dobre biuro rachunkowe?

Finanse

Biur rachunkowych na rynku jest naprawdę bardzo wiele. Niektóre koncentrują się wyłącznie na prowadzeniu księgowości ogromnych przedsiębiorstw,inne oferują swe usługi również przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Niezależnie jednak od profilu działalności, warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać dobre biurowe rachunkowe, co pomoże w ostatecznym podjęciu decyzji.

Opinie klientów

Komentarze w Internecie mają to do siebie, że mogą być pisane na zamówienie. Oznacza to, że coraz rzadziej można sugerować się opiniami wystawionymi rzekomo przez klientów danego usługodawcy. Zweryfikowanie ich prawdziwości nie jest możliwe w inny sposób niż poprzez przekonanie się na własnej skórze o kompetencjach podmiotu oferującego dane usługi. Jednakże w przypadku księgowości podobne testy mogą być bardzo brzemienne w skutkach, a koszty podobnych prób są w stanie doprowadzić do bankructwa niejedno przedsiębiorstwo. Istnieją jednak sposoby na rzetelne sprawdzenie, czy usługi księgowe będą świadczone na odpowiednim poziomie.

Każda osoba prowadząca biuro księgowe powinna posiadać imienny certyfikat wydawany przez Ministra Finansów. Jest to potwierdzenie, że księgowy posiada umiejętności oraz wiedzę pozwalające na prowadzenie tego typu działalności. Tylko ten certyfikat można uznać za pewne potwierdzenie, że posiadająca go osoba albo ukończyła studia z zakresu rachunkowości z wynikiem co najbardziej dobrym, albo też zdała państwowy egzamin dający uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Księgowość

Kolejną formą sprawdzenia, czy księgowość będzie prowadzona w sposób rzetelny, jest dyplom ukończenia studiów wyższych, przy czym większe znaczenie mają w tym konkretnym przypadku studia magisterskie. To one bowiem określają specjalizację nierzadko niezbędną do prowadzenia biura rachunkowego. Wybierając biuro księgowe, można poprosić o okazanie do wglądu dyplomu ukończenia studiów.

Ostatnim sposobem na zweryfikowanie biura rachunkowego jest jego przynależność do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej. Obie te organizacje bardzo dbają o swoją renomę, co oznacza, że w poczet swych członków nie przyjmują każdego. Co więcej, samodzielnie weryfikują działalność swych członków.

Powyższe sposoby to najlepsza metoda na wybranie idealnego biura rachunkowego. Znacznie lepsza niż czytanie internetowych komentarzy.

Lost Password