Jak rozpocząć pracę w drewnie?

Praca

Jako podstawowy ekwipunek profesjonalnego stolarza w jego skrzynce powinny znaleźć się wiertła do drewna. Na rynku nie ma jednego rodzaju, który idealnie nadawałby się do różnego rodzaju prac w drewnie. O ile wiertarka może być jedna, to wierteł trzeba mieć czasem nawet kilka kompletów. Nie da się również zaprzeczyć temu twierdzeniu, że wiertłem, np. do betonu wszędzie da się zrobić dziurę, to efekty takich eksperymentów w drewnie mogą być różne. Często skutkuje to całkowitym zniszczeniem tworzywa na którym się pracuje, bądź źle wykonanym zadaniem.

Jak obchodzić się z drewnem?

Poddając obróbce różnego rodzaju tworzywa takie jak drewno czy metal trzeba liczyć się z tym, że mają całkowicie inne właściwości. Praca na tych dwóch różnych materiałach jednym sprzętem może być złym krokiem. Samo drewno jest materiałem bardzo włóknistym. Również stopień jego twardości może być nierównomiernie rozłożony na całej powierzchni. Dlatego tak ważne jest to, aby do jego obróbki używać specjalnych wierteł do drewna. Praktykując na drewnie sprzęty nie przeznaczone do tego tworzywa ryzykuje się porysowanie polerowanego drewna czy też innych zniekształceń.

Wiertła do drewna są całkowicie inaczej skonstruowane niż te, którymi pracuje się w metalu. Te z kolei ma specjalny wierzchołkowy kąt, który nie nadaje się do precyzyjnej pracy w drewnie. Wiertła, których przeznaczeniem jest praca tylko i wyłącznie w drewnie, posiadają specjalistyczne ostrza centrujące. Dzięki ich budowie wiertło nie przesuwa się. To niezbędne kryterium przy pracy w drewnie, ponieważ często natrafia się na twarde sęki, które rozmieszczone są na różne sposoby w obrabianym kawałku. Używając wierteł do drewna można być pewnym, że uzyska się otwór o idealnym kształcie, bez żadnych odstających elementów.

Wiertarka

Same wiertła do drewna stanowią główny element przy pracy w tym tworzywie. Nie należy jednak zapominać o samej wiertarce. Przed podjęciem konkretnych działań warto jest się zastanowić, czy podoła powierzonemu zadaniu. Często wyznacznikiem jej użytkowności jest uprzednie wykonywanie prac w innych materiałach typu metal czy beton. Jednak często jest to zgubne myślenie. Wiertarki przeznaczone do pracy w innym materiale często mogą nie wytrzymywać konkretnego obciążenia, jakie niesie za sobą praca w drewnie. Wszystkie niezbędne informacje na temat maksymalnego obciążenia sprzętu znajdzie się w instrukcji obsługi, która dołączana jest do każdego modelu. Brak przestrzegania tych zaleceń może skutkować zniszczeniem zarówno wierteł, jak i samej wiertarki.

Lost Password