Rodzaje przestrzeni w nowoczesnych biurach

Praca

Polski rynek pracy jest w fazie dynamicznych przeobrażeń. Specjaliści kuszeni są przez firmy już nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale też świadczeniami dodatkowymi i przede wszystkim warunkami pracy. A na te, składa się w dużej mierze przestrzeń biurowa. Im bardziej dopasowana do specyfiki firmy, tym lepiej.

Wnętrza biurowe mają dziś służyć pracownikom. Są miejscem powstawania nowych, kreatywnych pomysłów, sprzyjającym efektywnej pracy, a także odpoczynkowi i ładowaniu energii w czasie przerwy. Takie biura nie mogą składać się ze sztywnych i oziębłych elementów. Właśnie dlatego coraz częściej w biurowcach można zastać falę kolorów, strefy relaksu czy przestronny openspace. Projektując powierzchnie biurowe należy skupić się na potrzebach pracowników i wymaganiach firmy, a także na fakcie, że biuro to część wizerunku.

Jak projektować biuro?

Obecnie firmy projektowe rozpoczynają pracę od zbadania potrzeb pracowników i analizy wizji zleceniodawcy. Biuro ma być wygodne, ułatwiające efektywną pracę i sprzyjające powstawaniu nowych pomysłów. Co za tym idzie – obecność tzw. ConceptRoom, czyli miejsc przystosowanych do pracy kreatywnej. Zamysł wyposażenia takich pomieszczeń powinno oddać się w ręce pracowników. Aktualnie największy nacisk kładzie się na kolory, zoptymalizowane oświetlenie i przede wszystkim – ergonomiczny układ mebli. Dodatkowo wyposaża się takie wnętrza w liczne gadżety, czy tzw. „media walls” pełne dotykowych ekranów. Trzy główne założenia projektowania ConceptRoom to: nowoczesność, kolorystyka i wygoda.

Nowoczesny „openspace”

„Openspace” to pojęcie odnoszące się do otwartych, biurowych przestrzeni, w których znajdują się biurka pracowników i nie są to oddzielne pokoje ani gabinety. Pomysł w Polsce pojawił się już kilkanaście lat temu i wciąż jest albo uwielbiany albo dosyć mocno krytykowany. Dlatego firmy projektowe robią wszystko, aby jak najbardziej odmienić wizerunek tego typu pomieszczeń. W tym celu stosuje się urozmaicenia kolorystyczne, biurka nieprzypisane do pracowników (tzw. „hot desk”) czy strefy relaksacyjne. W wielu firmach można zauważyć jaskrawe pufy czy ścianki oddzielające miejsca pracy, stanowiska do pracy na stojąco oraz ciche biblioteczki przeznaczone dla pracowników potrzebujących skupienia. Takie rozwiązania zwiększają wydajność pracy przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Istotne jest, aby jak najskuteczniej zminimalizować u pracowników poczucie stresu, przełamać monotonię miejsca pracy i zwiększyć ich motywację do podejmowania nowych zawodowych wyzwań. Obecnie projektowanie wnętrz przenika się z psychologią i wszystko wskazuje, że ten trend będzie rozwijany.

Lost Password