Polskie przepisy zmieniają się często. Zwykle zresztą przy tym stają się jeszcze bardziej skomplikowane. Jednak gdyby było inaczej, ich prawidłowa interpretacja również wymagałaby profesjonalnych podpowiedzi. Przepis bowiem z konieczności jest zawsze abstrakcyjny i dopiero komentarze i praktyka sprowadzają go do poziomu, na którym można go realnie stosować.
Ustawa z komentarzem
Najpopularniejsze pozycje wydawnicze dla prawników, ale też przedsiębiorców, osób zaangażowanych w NGO czy choćby właścicieli nieruchomości, to ustawy z komentarzami. W tej formie ukazują się praktycznie co rok nowe komentarze do prawa podatkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego czy prawa pracy. Sama ustawa może być bardzo niejasna, natomiast to właśnie profesjonalne komentarze czynią z niej przepisy, które można zrozumieć i zastosować w praktyce.
Oczywiście – pewne zapisy zawsze będą stanowiły pole do tworzenia rozbieżnych interpretacji, co jest wadą prawa, ale osoby wykorzystujące komentarze do ustaw najczęściej będą tych wad świadome. Ustawy z komentarzami prawdopodobnie nigdy nie spadną w rankingach popularności wśród wydawnictw profesjonalnych, prawdą też jest, że komentarz komentarzowi nierówny i na miano wyróżniających się pozycji zasługują tylko niektóre opracowania.
Student się uczy, student musi czytać
Co jeszcze znajduje się w każdej księgarni naukowej? Jak można się łatwo przekonać na przykładzie serwisu profit24.pl/prawo, są to różnego rodzaju opracowania dla studentów kierunków prawniczych. Oczywiście w tej kategorii też pojawiają się ustawy z komentarzami, ale to przede wszystkim podręczniki akademickie, skrypty, opracowania tematyczne czy zbiory testów i tablice przydatne w analizie konkretnych zagadnień prawnych. Niejednokrotnie tego rodzaju wydawnictwa znajdują się nie tylko na półkach studentów, ale bywają wykorzystywane w kancelariach prawnych, przez radców i adwokatów, ponieważ stanowią wygodną i prostą do zrozumienia formę przewodnika do wykorzystania, zanim trzeba będzie sięgnąć po potężne monografie.
Tu znów prawdziwa wartość wydawnictwa wynika z samego komentarza. W prawie nie wystarczy bowiem przedstawić przepisu – trzeba go opisać, wyjaśnić i zaproponować stosowanie, co jest sednem każdego opracowania z dziedziny prawa.
Prosty dokument też z komentarzem
Prawo w praktyce może być na tyle skomplikowane, że często nawet zbiory wzorów umów czy wniosków są publikowane z komentarzami. W tym przypadku ma to olbrzymie znaczenie praktyczne, ponieważ od poprawnego zrozumienia treści formularzy, zależy sposób ich wypełnienia, a ten wpływa już na cały proces prawny i wszystkie podjęte w jego toku decyzje. Stąd też w księgarniach dla prawników wiele jest opracowań z komentarzami do objętościowo niewielkich i pozornie prostych dokumentów.
Po takie komentarze też nie sięgają wyłącznie osoby luźno zainteresowane prawem, ale także profesjonaliści z różnych branż, którzy potrzebują wyjaśnień i chcą zrozumieć pewne procesy prawne.