Czy praca w Holandii jest opłacalna?

Praca

Praca za granicą przez większość społeczeństwa uznawana jest za bardziej lukratywną niż praca w Polsce. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy do krajów w strefie euro, jak choćby do Holandii. Choć zarobki w euro są kuszące, warto pamiętać, że w każdym kraju trzeba ponieść tzw. koszty życia. Dopiero zestawiając informacje o rynku pracy, potencjalnych zarobkach, ale też cenach wynajmu mieszkań czy wyżywienia, można z pełnym przekonaniem powiedzieć, czy wyjazd jest opłacalny. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy w Królestwie Niderlandów?

Ile można zarobić, pracując w Holandii?

Dla większości osób motywatorem szukania pracy za granicą są zarobki. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile w naszej branży można zarobić, warto wykorzystać kalkulator wynagrodzeń na Aplikuj.pl. Natomiast opłacalność można przeliczyć też według obowiązujących stawek i swojego wieku. Warto pamiętać, że w Holandii wraz z wiekiem pracownika rośnie też jego ustawowe wynagrodzenie.

Od 1 lipca 2022 roku płaca minimalna w Holandii wynosi dla osób w wieku powyżej 21 lat – 1756,20 euro miesięcznie. Dla wynagrodzeń wypłacanych tygodniowo jest to 405 euro, a dla „dniówek” 81 euro za dzień pracy. Podane kwoty to stawki brutto. A zatem wynagrodzenie wypłacone na rękę będzie niższe. Czy młodsze osoby mogą liczyć na wysokie zarobki? Bazując na kwotach minimalnych, różnica jest kolosalna! Osoby w wieku 20 lat mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie minimum 1404,95 euro brutto, a 19-latkowie zaledwie na 1053,7 euro brutto. Zawsze dobrze jest jednak pamiętać, że to tylko stawki minimum. Ile rzeczywiście możemy zarobić, zależy też od naszego zawodu i doświadczenia.

W jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę?

Nie da się zaprzeczyć, że są branże, w których pracownicy poszukiwani są cały czas i są też takie o mniejszej popularności. Szukając konkretnej pracy, warto sprawdzić ogłoszenia na Aplikuj.pl – wtedy można zobaczyć aktualne oferty pracy i oferowane wynagrodzenie. W każdym kraju zawsze zatrudnienie znajdą specjaliści. Głównie z branży budowlanej, energetycznej, transportowej i przemysłowej. Wiele jest też ofert dla pracowników fizycznych w magazynach, na plantacjach kwiatów, ale i dla sprzedawców.

Inne będą też oferty pracy stałej i sezonowej.  Holandia znana jest z uprawy tulipanów, dlatego wiosną i latem można spodziewać się wielu ofert pracy w ogrodnictwie i na plantacjach. Przez cały rok poszukiwane są osoby do pracy w logistyce, transporcie czy branży remontowej. Zatrudnienie znajdą też fachowcy z branży IT i pracownicy medyczni.

Czy praca w Holandii jest opłacalna?

Zestawiając ze sobą zarobki i koszty życia, można zauważyć, że nawet zarabiając stawki minimalne, można sporo odłożyć! W zależności od miejsca zamieszkania i wydatków ponoszonych na wynajem mieszkania lub tylko pokoju można powiedzieć, że koszty życia dla pary oscylują miesięcznie w wysokości 1500 euro. Koszty życia mogą być niższe i mogą być wyższe, w zależności od stylu życia i miasta. Jednak pokazuje to, że mając do dyspozycji dwie pensje, możliwe jest odłożenie nawet połowy zarobków na konto oszczędnościowe.

Zawsze warto też pamiętać, że w ostatnim czasie wartość euro skoczyła do góry. Oznacza to, że w Polsce wypłata w euro ma większą moc nabywczą. Praca w Holandii będzie więc świetnym sposobem nie tylko na odłożenie sporej kwoty, ale i na życie, jeśli ktoś chce zostać za granicą na stałe.

Lost Password