Komu poświęcić prowadzenie księgowości małej firmy?

Podatki

Księgowość, nawet niewielkiej firmy wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Podejmując się otwarcia swojej działalności gospodarczej, niekoniecznie musimy się mieć opanowaną w pełni księgowość i znać się na wszystkich podatkowych zawiłościach. Popełnienie błędów, zwłaszcza tych większych może mieć opłakane skutki, dla jeszcze raczkującej firmy. Nieprzewidziane wydatki czy nawet kary finansowe nie są dobre na początek. Dlatego najlepszym wyjściem dla większości firm jest znalezienie biura, które poprowadzi księgowość za nas.

Wady i zalety prowadzenia księgowości samodzielnie

Wydawać się może, że prowadzenie samodzielnie księgowości, w małej działalności, która opiera się na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów jest mało skomplikowane. Obecnie istnieje wiele programów komputerowych, także takich online, które w tym pomagają. Wszystkie dane wprowadzane są do gotowych tabelek, a system wylicza należne podatki. Z pozoru jest to bardzo łatwe, jednak wystarczy jeden mały błąd, którego nie zauważymy, lub konieczność wprowadzenia korekty i wtedy możemy już nie być w stanie tego dokonać, a co gorsza zapłacimy niewłaściwą kwotę. Wiedza z zakresu księgowości mimo wszystko jest cenniejsza niż zaufanie programom komputerowym, które nie są weryfikowane przez nikogo doświadczonego.

Ponadto jest to także bardzo pracochłonne zajęcie, na co młody przedsiębiorca może zwyczajnie nie mieć czasu. Należy także pamiętać o wliczaniu danego wydatku w koszty, czyli co można wliczyć, w jaki sposób to zrobić i jak to opisać. Zaletami, które można wyróżnić przy okazji samodzielnego prowadzenia księgowości, jest z pewnością oszczędność pieniędzy, które trzeba by było poświęcić na zapłatę biuru księgowemu. Ponadto możemy samodzielnie i bezpośrednio monitorować finanse.

Wady:

  • poświęcanie dużej ilości czasu;
  • konieczność posiadania bieżącej i aktualnej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i rachunkowego;
  • duże ryzko popełnienia błędu;
  • drukowanie i przechowywanie księgi przychodów i rozchodów.

Zlecanie księgowości do biura

Zlecanie prowadzenia księgowości profesjonalnemu i doświadczonemu pracownikowi biura sprawi, że wyeliminowane zostaną wszystkie wady pierwszego rozwiązania. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak daje gwarancję na prawidłowe prowadzenie całej dokumentacji. Ponadto, jeśli biuro popełni błąd na skutek, którego firma czy działalność poniesie straty finansowe, możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie.

Księgowość w mieście Bytom to także doradztwo. Biuro powinno być dla swojego klienta partnerem w biznesie i w jak najlepszy sposób doradzić najkorzystniejsze rozwiązania dla naszego biznesu, co skutkować może mniejszymi zobowiązaniami. Polecamy w szczególności biura księgowe w niewielkich miastach, gdzie pracownicy nie mają zbyt wielu klientów i są w stanie skupić się na naszym przypadku.

Lost Password