Poradnik dla początkujących: zakup apartamentu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nieruchomości

Zakup apartamentu przez duże „A” to proces, który do najłatwiejszych nie należy. Aktualnie rynek mieszkaniowy oferuje wiele opcji do wyboru, szczególnie jeśli chodzi o apartamenty. Dlaczego ten rodzaj lokum zyskuje tak ogromną popularność? Klienci mają coraz wyższe wymagania, a ich gust dotyczący standardów mieszkaniowych stanowi nie lada wyzwanie dla deweloperów. Ci natomiast prześcigając się coraz to lepszymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami, oferują dogodne lokalizacje z nowocześnie urządzonym wnętrzem. Konsument, który dopiero zaznajamia się z propozycjami, jest wystawiony na natłok informacji, często zbędnych lub przeczytanych w nieodpowiednim etapie. W związku z tym postanowiliśmy przygotować artykuł dla początkujących, którzy nie wiedzą, od czego zacząć i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonego apartamentu.

Sprecyzuj własne potrzeby

Zanim jeszcze przystąpisz do poszukiwań, najpierw powinieneś dokładnie przeanalizować odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Metraż mieszkania – czyli jak duży powinien być apartament, który chcesz zakupić. Ile powinien mieć pokoi, jakie interesuje Cię rozłożenie poszczególnych pomieszczeń? To bardzo ważne pytanie, ponieważ musisz być świadomy tego, że z zakupem apartamentu wiążesz swoją przyszłość, a więc masz w planach np. powiększenie rodziny.
  • Środki finansowe – jakimi pieniędzmi dysponujesz, biorąc pod uwagę również zdolność kredytową? Odpowiedź ta pozwala na dokładniejsze sprecyzowanie ofert, które otrzymasz.

To dwa najważniejsze aspekty, które od samego początku przyświecają całej idei związanej z zakupem apartamentu. Niemniej jednak inne czynniki również odgrywają istotną rolę. Podczas przeglądania deweloperskich propozycji, skup swoją uwagę na Twojej aktualnej pracy oraz trybie życia. Czy preferujesz bardziej spokojne okolice, czy centrum miasta? Jesteś towarzyską duszą, która kocha blask miejskich świateł, czy zwolennikiem ciszy, miejsc zielonych, w których nietrudno o zachowanie jasności umysłu. Idąc dalej, zastanów się – na jakiej kondygnacji powinno znajdować się twoje przyszłe lokum, czy jest balkon, plac zabaw, przestronny taras, a może ogródek? Dowiedz się również o miejsce parkingowe – czy auto będzie „pod chmurką”, czy w garażu podziemnym – oraz piwnicę, w której będziesz mógł trzymać np. rower lub elementy wykorzystywane raz w roku (stojak na choinkę, ozdoby świąteczne, sanki).

Możemy zgodzić się ze stwierdzeniem, że apartamenty „wyrastają jak grzyby po deszczu”. Wynika to z faktu, iż ludzie pragną zaoszczędzić swój cenny czas – nie chcą stać w korkach, pragną korzystać z uroków oferowanych przez tętniące życiem aglomeracje. Poza tym, jak wspominaliśmy już na początku, zdecydowanie wzrosły wymagania klientów. Ekskluzywność to cecha charakterystyczna apartamentów, oferujących innowacyjne rozwiązania, w których uniwersalność spotyka się z funkcjonalnością.

Artykuł powstał przy współpracy z Park Place 3

Lost Password