Pager – pomoc w biznesie

Manager

Pager to nic innego jak urządzenie pracujące w sieciach przygotowawczych. Główne ich zadanie to odbieranie krótkich informacji wyświetlających się na malutkim ekraniku. To przenośne „radio” jest bezprzewodowe.

Pagery są dość podobne do telefonu. Odbierają transmisję danych z różnych centrali. Różnica jednak polega na tym – w jaki sposób dana transmisja jest odbierana.

Większość tych urządzeń nie jest po prostu w stanie wysłać jakichkolwiek danych, a jedynie je odbierać. W tym celu, centrala z którą komunikuje się dany pager wysyła wiadomość kilka razy. (mała ciekawostka) Gdy urządzenie dostanie kilka kopii wiadomości, automatycznie kasuje pozostałe kopie.

Głównymi użytkownikami takich typu urządzeń to szpitale, pogotowia ratunkowe, ponieważ w tych czasach ludzie komunikują się za pomocą telefonów. Idąc dalej, pagerów coraz bardziej maleje. Jednak z pagerami można się spotkać, gdy jesteśmy w miejscu poza zasięgiem sieci komórkowej, lub w miejscach gdy ochrona zabrania używać telefonów komórkowych.

Po mimo swojego starego wyglądu pager dostał parę aktualizacji. Na obecną chwilę najlepszym i najnowszym oprogramowaniem dla pagerów jest POCSAG, ale wbrew pozorom większość tych urządzeń posiada protokół FLEX oraz ReFLEX.

Pagery mają bardzo zróżnicowane wersje. Potrafią być bardzo tanie oraz bardzo drogie. Jednak istnieje osiem głównych kategorii, w których sprzedawcy urządzeń się poruszają. Nasza tabela idzie od najmniej skomplikowanych protokołów przez bardziej zaawansowane aż do najbardziej zaawansowanych oprogramowań. A te protokoły to:

sygnalizatory tonowe – jest to najprostszy sposób przywołania centrali stosowany w pagerach.

Pagery głosowe lub tonowe (istnieją dwie nazwy, ale oznaczają to samo) dają możliwość od słuchania wiadomości głosowej.

Pagery numeryczne – posiadają wyświetlacz LCD. Identyfikują numer telefonu lub inną wiadomość posiadającą w zawartości numery. Istnieje bardziej rozbudowana wersja pagera numerycznego, mianowicie alfanumeryczny pager. Jego protokół pozwala wyświetlać tekst jak i ikony.

Pagery posiadające wbudowany nadajnik, który wysyła wiadomość do centrali o dostaniu i przeczytaniu wiadomości.

Pagery QWERTY – już mocno zaawansowany rodzaj urządzeń. Ma budowaną klawiaturę. Jest to jeden z lepszych modeli pagerów.

Pagery jednokierunkowe – mają wbudowane odbiorniki przywoławcze. Ich zdolności obejmują podejmowanie działań na podstawie danych, które otrzymały. Ten model jest mocno zaawansowany i coraz bardziej podobny do telefonu komórkowego. (pod względem funkcji podstawowych)

I ostatni model posiadający podobne możliwości co jego poprzednik jednokierunkowy. Dodatkowo ma możliwość przekazania swoich własnych wiadomości oraz jego danych.

Gdy już omówiliśmy rodzaje pagerów, warto się dowiedzieć troszkę o ich historii. Otóż do użycia weszły już w roku 1952. Po dwunastu latach w 1962 roku, Bell System  wyprodukował Bellboy, czyli system przywoławczy. Był to pierwszy na świecie działający system komercyjny. Warto wspomnieć, że trzech wynalazców z Bell Labs dostało Nagrodę Nobla za pierwsze na świecie zastosowanie tranzystora.

Co odróżnia pozytywnie pager od telefonu komórkowego to to, że pager to bierny odbiornik. Dlaczego jest to pozytywna różnica? Ponieważ nikt nie jest w stanie go namierzyć, nie posiada żadnych prywatnych informacji typu hasła do banku. Ale po mimo tego, iż jest to zwykły odbiornik bez haseł, bez prywatnych informacji, jest również minus. Otóż… jeżeli wiadomość została wysłana z centrali do pagera, wszystkie nadajniki dostaną powiadomienie o wiadomości. Jest to dosyć niekorzystne. Podczas gdy poufna wiadomość może iść do pagera, a jest on międzynarodowy, inny gang lub organ przestępstwa również dostaną tą wiadomość. Jest to bardzo duży minus dla tego urządzenia.

Podsumowując: pager ma swoje plusy i minusy, jak każda rzecz na tym świecie. Nie można z niego wykraść żadnych prywatnych informacji, ale mogą być przechwytywane wiadomości, nawet te poufne. Warto zainwestować w pager posiadający minimum klawiaturę i nadajnik potwierdzający otrzymanie wiadomości.

Źródło: https://p-beep.com/pl/systemy-przywolawcze-pagery-dla-kelnerow/

Lost Password