W biznesie często największą bolączką są pracownicy. Jak zatem sprawdzić, czy nasz podwładny jest uczciwy? Nadzór osobisty jest bardzo nieefektywny. Pracownik wie, że jest kontrolowany, więc nie będzie wtedy działał na naszą szkodę. W tej sytuacji również sami tracimy czas – pilnując danej osoby nie możemy skupić się na własnych obowiązkach.
Sprawdzając przyzwoitość pracownika można sięgnąć po akcesoria szpiegowskie. Koniecznie zweryfikujcie jednak, czy w umowie zawartej z pracownikiem, jest klauzula o możliwości przeprowadzeniu kontroli pracy i sposobu wykorzystania udostępnionych narzędzi takich jak komputer, tablet, telefon czy samochód. Sprawdźmy, jakie możliwości kontroli pracownika dają nam urządzenia dostępne na np. alfatronik.com.pl – sklep ze sprzętem detektywistycznym.
Aplikacja szpiegująca na telefon lub komputer
Najpełniejszy obraz sytuacji uzyskamy, gdy na osobistym laptopie podwładnego zostanie zainstalowana aplikacja szpiegująca. Programowy szpieg komputera Spylogger Alfalog PRO (na zdjęciu) to wydatek rzędu 600 złotych. W zamian za to zyskujemy pełny wgląd we wszystkie działania podjęte na laptopie pracownika.
Instalacja szpiega jest bardzo prosta – wystarczy tylko chwila, by podłączyć pendrive z programem. Można wtedy ustawić od razu podstawowe wytyczne – adres e-mail, na który program ma wysyłać raporty, lub datę samoczynnej dezaktywacji programu. Dostęp do programu jest oczywiście zabezpieczony hasłem, podczas pracy urządzenia aplikacja jest w zasadzie niewykrywalna.
Jakie dokładnie informacje dostarczy nam Spylogger Alfalog PRO o naszym podwładnym? Przede wszystkim udostępni nam wszystkie pliki zapisane w pamięci laptopa. Zyskamy też podgląd do tego, co było wyświetlane na ekranie urządzenia, a także historię przeglądarki oraz klientów poczty elektronicznej. Program udostępnia również zapisy z klawiatury – poznamy także wprowadzane hasła.
Program da nam zatem odpowiedź, czy pracownik zachowuje się wobec nas uczciwie. Jeśli zaś przechwycimy korespondencję z konkurencją, to dowiemy się, jakie informacje zostały przekazane. Dzięki temu możemy szybko ograniczyć skutki ewentualnej szkody.
Kontrola pokonywanej trasy
A co jeśli nasz pracownik wykorzystuje na przykład służbowy samochód do celów prywatnych? Pomocny wtedy będzie system lokalizacji GPS AlfaTRACK S-210 z lokalizatorem GL-200 95 dni działania za około 1 800 złotych. Jak widać urządzenie charakteryzuje się bardzo długim czasem pracy – możemy mieć podwładnego pod kontrolą przez 3 miesiące. Na podstawie raportów z tak długiego okresu bez trudu udowodnimy, że działał on na naszą niekorzyść.
Oczywiście na rozmowę z danym pracownikiem nie musimy czekać tak długo. Po krótkim okresie obserwacji można porozmawiać z tą osobą i zgłosić jej swoje zastrzeżenia. Potem pozostaje nam tylko obserwacja, czy podwładny weźmie do serca nasze uwagi, czy też je zignoruje. W takim przypadku możemy na przykład zażądać, aby służbowy samochód był odstawiany na plac firmy po godzinach pracy.
Jakie informacje będą zawarte w raporcie z systemu? Przede wszystkim dokładne trasy, jakie pokonywał pojazd (z dokładnością do 2 metrów), a także prędkość przejazdów. Poza tym, sprawdzimy, czy kierowca rzeczywiście odwiedzał klientów lub kontrahentów. Ponadto, przekonamy się jeszcze, czy jeździł bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Firma może stracić na wizerunku, jeśli oklejony w jej logo pojazd kierowany jest zbyt brawurowo.
Raport z trasy może być udostępniony na dedykowanej witrynie internetowej. Warto pamiętać, że z każdego miejsca na ziemi możemy sprawdzić, aktualne położenie pojazdu. A to wszystko za sprawą aplikacji na urządzenia mobilne.
Kradzież w miejscu pracy
Systemy monitorujące (na przykład minirejestrator A/V we włączniku światła LawMate PV-WS10) pomogą nam określić, czy pracownik nie kradnie przedmiotów z miejsca pracy. Możemy zdecydować się na kamery z podglądem obrazu online lub takie, które nagrywają obraz na nośnik pamięci. W drugim przypadku nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu rejestrującego.
Kontrolę w miejscu pracy warto przeprowadzać nie tylko wtedy, gdy podejrzewamy pracownika o nieuczciwość. Dzięki pewnym rutynowym procedurom łatwiej można przeciwdziałać negatywnym zachowaniom. Zawsze też wskazane jest wyjaśnienie pracownikom, że ich uczciwość przekłada się na wyniki finansowe firmy i tym samym poziom wynagrodzenia załogi oraz dodatki socjalne.