Jakie nawozy stosować jesienią?

Uncategorized

Trawa wymaga pielęgnacji praktycznie cały czas. W poszczególnych porach roku należy wykonywać pewne prace pielęgnacyjne mające na celu wzmocnienie rośliny. Jesienią należy przygotować trawę do okresu zimowego, czyli odpoczynku.

Cel nawożenia

Jesień jest idealnym czasem do przygotowania gleby do nowego sezonu. Większość roślin ogrodowych właśnie wtedy szykuje się do zimowego okresu odpoczynku, a odpowiednio nawożone będą odporne na mrozy i zmienne warunki atmosferyczne. Wzmocniona trawa rozpocznie więc wegetację w nowym sezonie i zapewni nam piękną i zieloną powierzchnię.

Nawozy sztuczne

W sklepie internetowym znajdziemy różnorodność nawozów zawierających sporą ilość składników aktywnych. Proponowane nawozy jesienne przyjmują najczęściej postać sypką lub granulatu, dzięki czemu są bardzo proste w obsłudze. W składzie znajdziemy małą ilość azotu, ponieważ pobudza on rośliny do intensywnego wzrostu. Mieszanki zawierają natomiast dużą ilość potasu oraz fosforu odpowiedzialnych za odporność na mróz i wzmocnienie trawy. Silna roślina będzie odporna również na różnorodne choroby mogące pojawić się w tym okresie. Pomocne będą również miedź, bor, żelazo oraz mangan.

Jak stosować nawozy jesienne?

Po wyborze mieszanki w sklepie internetowym przychodzi czas na nawożenie roślin. Mieszankę rozsypuje się pod roślinami według instrukcji zawartej na opakowaniu. Następnie trzeba podlać trawę dużą ilością wody umożliwiającą rozpuszczenie substancji i wniknięcie do korzeni. Odpowiednio dopasowany skład uwalnia się w glebie nawet przez 3 miesiące, zapewniając stały dostęp do składników odżywczych. Nawożenie powinniśmy przeprowadzić dwa razy: na przełomie sierpnia i września oraz na przełomie września i października.

Nawozy organiczne

Wykorzystuje się je do nawożenia roślin i warzyw w ogródkach. Jako dodatkowe nawożenie możemy wykorzystać obornik i kompost zawierające dużą ilość makroelementów i mikroelementów. Warto jednak wspomnieć, że nie wprowadzą do gleby tyle składników co nawozy sztuczne. Powinny być więc stosowane jako dodatek zwiększający skuteczność gotowych mieszanek odżywczych. Wywierają bardzo pozytywny wpływ na właściwości fizyczne gleby, ponieważ wprowadzą cenną próchnicę i pomocne mikroorganizmy. Gleba stanie się wówczas żyzna, przepuszczalna i spulchniona, co zapewni dobry wzrost korzeniom.

Kiedy zakończyć nawożenie?

Jesienne nawożenie jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien być przeprowadzony w przemyślany sposób. W następnym roku trawa rozpocznie sezon w dobrej kondycji, dzięki czemu uzyskamy piękną zieloną nawierzchnię bez problemu. Przed podaniem nawozu warto zapoznać się z potrzebami roślin i obserwować bacznie ich wzrost. Proces nawożenia powinniśmy zakończyć przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ uniemożliwią one skuteczne wchłanianie składników odżywczych.

Lost Password