Nagła potrzeba finansowa – który kredyt wybrać?

Finanse

Jeśli stanąłeś w obliczu braku wolnych środków w sytuacji, w której są Ci niezbędne, na pewno pomyślałeś o wzięciu kredytu. Jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, prawdopodobnie nie jesteś pewien, który rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy. Sprawdź to i uniknij popełnienia błędu!

Zbliżają się urodziny dziecka, a ostatnie pieniądze pochłonęła wymiana pralki? Lodówka znów przestała działać i zalała podłogę w kuchni? W sklepie pojawił się produkt, o którym zawsze marzyłeś, a wiesz, że nie uda Ci się zebrać wystarczającej kwoty? A może chcesz kupić działkę i wybudować dom? Bez względu na to, co stoi za potrzebą wzięcia kredytu, masz prawo poznać wszystkie jego rodzaje i świadomie wybrać odpowiedni: bezpieczny, elastyczny, stabilny.

Karta kredytowa czy kredyt konsumpcyjny?

Najpopularniejsze źródło dodatkowej gotówki stanowi karta kredytowa. Jest ona związana w bezpośredni sposób z Twoim kontem bankowym. Znajduje się na niej kwota ograniczona przez limit, który został Ci przyznany przez bank – jeśli nie znasz go, zadzwoń i zapytaj. Z pieniędzy możesz skorzystać w każdej chwili. Co ważne i atrakcyjne, jeżeli zmieścisz się ze spłatą zadłużenia w określonym przez bank terminie, nie zapłacisz odsetek.

Więcej wysiłku będzie od Ciebie wymagało wzięcie kredytu konsumpcyjnego. By go otrzymać, musisz udać się do placówki banku i złożyć podpis. Taki kredyt motywujesz konkretną potrzebą: zakupem czy naprawą czegoś, wyjazdem, rehabilitacją itd. Masz do dyspozycji większą kwotę niż na karcie kredytowej. Zobowiązanie możesz spłacać od kilku miesięcy do kilku lat. Zabezpieczenie dla banku stanowią Twoje dochody.

Większe kredyty na inwestycje i dom

Jeśli należysz do osób, które planują wziąć większy kredyt na ściśle określony cel, z pewnością będą Cię interesowały dwie opcje: kredyt inwestycyjny oraz hipoteczny.

Kredyt inwestycyjny to pieniądze pożyczane na – jak zostało wskazane na stronie BIK-u – „realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy”. Możesz zakupić akcje na giełdzie, a możesz zainwestować w długoterminowe papiery wartościowe.

Z kolei kredyt hipoteczny pomoże Ci sfinansować działanie związanie z nieruchomością: jej zakup, remont czy modernizację. Dzięki niemu również nabędziesz grunt pod budowę, wykupisz prawa do lokalu, wejdziesz w posiadanie garażu. Okres spłacania takiego kredytu jest bardzo długi – wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Zabezpieczenie dla banku stanowi hipoteka ustanowiona na nieruchomość.

Pomoc dla osoby, która zadłużyła się w wielu miejscach

Bank nie zostawia swoich klientów na pastwę losu. Oferuje im kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu dotychczasowych kredytów – nawet jeśli zostały zaciągnięte w różnych instytucjach – i złagodzeniu rat: zmniejszeniu ich kosztem wydłużenia czasu spłaty.

Szybki zastrzyk gotówki – wady i zalety

Najczęściej decydujemy się na szybkie kredyty na niewielkie – w porównaniu do mieszkania czy domu – sumy. Na taką potrzebę najlepiej odpowiada karta kredytowa (krótki okres spłaty), a zaraz po niej kredyt konsumpcyjny uwzględniający różnorodne wydatki (okres spłaty sięgający nawet kilku lat).

Kredyty gotówkowe – w tym konsumpcyjne – są atrakcyjne, ponieważ:

  • wnioskowanie o ich przyznanie jest łatwe i szybkie,
  • można się ubiegać o różne kwoty: od drobnych po duże,
  • na gotówkę nie trzeba długo czekać,
  • spłata może zostać rozłożona na raty,
  • kredyt i jego spłatę można dopasować do własnych potrzeb.

Jeśli Ciebie potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki dotknęła podczas wyprzedaży, w wyniku konieczności naprawienia lub wymienienia czegoś w domu lub zakupienia niezbędnego sprzętu, zajrzyj do artykułu: https://projektinwestor.pl/publikacja/szal-wyprzedazy – rozjaśni Ci, który kredyt powinieneś wziąć i z czym się to wiąże.

Lost Password