Niestety, ale czasami dochodzi do sytuacji, w których małżeństwo postanawia się rozejść. Rodzice bardzo często decydują się w takich sytuacjach do zamieszkania w dwóch różnych miastach. Warto pozew o alimenty złożyć w miejscu zamieszkania dziecka, ponieważ jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla rodzica sprawującego opiekę.
Osoba, która pierwszy raz będzie zajmować się wypełnieniem takiego dokumentu może mieć z tym nie lada problem. Dlatego warto w takich sytuacjach korzystać z pomocy adwokata, który złoży komplet dokumentów dla strony przeciwnej oraz sądu. Warto również wiedzieć o tym, że złożenie pozwu o alimenty jest zwolnienie z opłaty sądowej.
Jaką kwotę można wnioskować przy składaniu pozwu o alimenty?
Sąd, który będzie decydował o ustaleniu konkretnej kwoty alimentów, musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim będzie rozważał:
- niezbędne potrzeby dziecka do codziennego funkcjonowania,
- majątkowe i zarobkowe możliwości rodzica, który będzie płacił alimenty,
- oraz sytuację życiową i materialną rodzica, który wnosi pozew.
W pierwszej kolejności sąd dokładnie ustali kwotę alimentów, która ma zaspokoić wszelkie potrzeby dziecka. W tej sprawie będzie potrzebował uzyskać informacje na temat wydatków na jedzenie, artykułów pierwszej potrzeby, ubrań oraz przyborów szkolnych.
Dodatkowo w sądzie będą brane pod uwagę koszty związane z zajęciami dodatkowymi, zakupem książek oraz zabawek, a także lekarstw i wizyt u lekarza.
Co ma wpływ na wysokość alimentów?
Wysokość alimentów ustalana jest również na podstawie sytuacji życiowej osoby, która zobowiązana jest do płacenia. Sąd będzie brał pod uwagę stan zdrowia takiego człowieka, możliwość podjęcia pracy zarobkowej oraz posiadanie innych dzieci na utrzymaniu.
Możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów ustalane są na podstawie dochodów osiąganych z pracy, ale również sąd musi uwzględnić koszty jego życia. Warto przedyskutować w kancelarii prawnej z mecenasem możliwość uzyskania jak najwyższych alimentów, ale i tak zawsze ostateczna decyzja należy do sądu.
Gdzie uzyskać pomoc przy sporządzaniu pozwu o alimenty?
Każdy specjalista od prawa zajmujący się sprawami rodzinnymi pomoże sporządzić odpowiednie dokumenty. Prawnik do pozwu o alimenty załączy dodatkowe informacje oraz dowody, które pomogą wpłynąć na wyższą sumę alimentów do zapłaty.
Do wniosku o alimenty należy przygotować również odpis skróconego aktu urodzenia dziecka, wyrok rozwodowy oraz umowę dotyczącą rozdzielności majątkowej. Niezbędne mogą okazać się także rachunki i faktury dotyczące kosztów zamieszkania i utrzymania dziecka.
Adwokat dokładnie będzie wiedział, które dodatkowe dokumenty warto załączyć, ponieważ w wielu sytuacjach potrzebne są również rachunki za prąd i wodę oraz pozostałe media. Zawsze warto przygotowanie pozwu o alimenty skonsultować z dobrym prawnikiem.
Źródło: prawnik Kraków