Lokaty bankowe wydają się najpewniejszym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego. Bank zapewnia zwrot zainwestowanej sumy wraz z odsetkami. Czy jednak taka inwestycja jest opłacalna?
Czy lokaty bankowe są opłacalne?
Według statystyk oprocentowanie lokat z roku na rok jest coraz niższe. Od kilku lat koszty kredytów wzrastają, a zyski z lokat maleją. Inflacja jest tak wysoka, że oferowane przez banki oprocentowanie odłożonej sumy ledwo pokrywa związane z nią straty.
Z czego to wynika? Coraz głębszy kryzys gospodarczy powoduje, że banki nie są obecnie w najlepszej kondycji. Wartość złotówki spada cały czas, co sprawia, że ceny wzrastają. Nie tylko instytucje finansowe szukają oszczędności na każdym kroku.
Przy zakładaniu lokaty trzeba zwrócić uwagę nie tylko na inflację, ale też wysokość stóp procentowych NBP i inne czynniki zewnętrzne. Póki co, nie zapowiada się niestety, aby oprocentowanie lokat miało wzrastać.
Najlepsze alternatywy dla lokat
Fundusze inwestycyjne
Równie popularnym instrumentem inwestycyjnym są obligacje Skarbu Państwa. Niestety, zyski na nich również nie należą do najwyższych. Lepszym wyborem będą obligacje korporacyjne, fundusze inwestycyjne lub mieszane
Wyróżniamy wśród nich dwa rodzaje: obligacje długoterminowe i fundusze absolutnej stopu zwrotu. Pierwsze charakteryzuje konieczność zainwestowania środków na minimum 5 lat. Przez ten czas ulokowane są one w bezpiecznych aktywach, które przynoszą pewny, stały zarobek.
Fundusze absolutnej stopy zwrotu łączą najbardziej opłacalne aktywa w taki sposób, aby inwestor wyciągnął z nich jak największe zyski. Przy dobrych wiatrach przynoszą nawet 10% rocznej stopy zwrotu.
Giełda kryptowalutowa
Giełda kryptowalut przyciąga coraz więcej entuzjastów dużych zarobków. Niestety, wiążą się one również z dużym ryzykiem, kiedy działasz na własną rękę. Dlatego dobrym wyborem będzie inwestowanie z robotem kryptograficznym np. Bitcoin Billionaire. Pozwala on zmniejszyć ryzyko utraty środków nawet o 90%, a do jego używania nie potrzeba specjalnych umiejętności czy wiedzy.
Akcje
Kiedy kupujesz akcje danej firmy, stajesz się posiadaczem jej części. W związku z tym dostajesz procent zysków adekwatny do ilości nabytych akcji. Masz też prawo do podejmowania decyzji związanych z przedsiębiorstwem.
Musisz liczyć się z tym, że w przypadku problemów finansowych spółki, wartość twoich akcji spadnie. Możesz próbować odsprzedać je wtedy komuś innemu. Jeżeli firma ogłosi upadłość, będziesz brał udział w podziale majątku.
Kontrakty pochodne
Do tej grupy zaliczają się instrumenty finansowe, które nie są papierami wartościowymi. Związany z nimi rynek jest bardzo ryzykowny. Inwestorzy dopuszczają się spekulacji, używają wysokich dźwigni handlowych. Można tutaj zarobić naprawdę ogromne sumy w krótkim czasie, ale tak samo wiele można stracić.
Złoto
Złoto nigdy nie przestanie być opłacalne. Jego wartość rzadko spada, nie ma na nią również wpływu inflacja. Jest to stabilna i bezpieczna inwestycja, jednak wymaga dużego wkładu finansowego. Na pewno warto zabezpieczyć w ten sposób przynajmniej część kapitału, jeżeli masz taką możliwość.
Nieruchomości
Ceny nieruchomości w większych miastach nieprzerwanie rosną. Dlatego zakup mieszkania lub lokalu użytkowego jest kolejnym pewnym sposobem na pomnażanie swoich oszczędności. Coraz częściej zdarza się, że właściciele wynajmują mieszkanie za cenę, która pozwala spłacać im ratę kredytu i dodatkowo zarabiać.
Również ewentualna sprzedaż nieruchomości po paru latach za cenę wyższą nie powinna stanowić problemu. Rynek mieszkaniowy przyciąga coraz więcej inwestorów i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.
Jak podjąć decyzję odnośnie metody inwestowania?
Przed zainwestowaniem swoich oszczędności w jakikolwiek sposób, należy przeprowadzić dokładny research. Nie opieraj się na informacjach z jednej strony. Śledź na bieżąco wiadomości gospodarcze i serwisy związane z branżą finansową.
Wybór metody inwestycji zależy od posiadanych środków, stopnia ryzyka, które jesteś w stanie podjąć oraz zysków, jakie chcesz osiągnąć. Nie bez znaczenia jest również czas, w którym chciałbyś to zrobić.
Warto mieć przyjaciela lub doradcę, który ma doświadczenie w tym temacie. Jednak technologia jest tak rozwinięta, że spokojnie możesz inwestować bez wychodzenia z domu. Jedyna wizyta w banku będzie potrzebna w momencie wyciągania twoich oszczędności z mało opłacalnej lokaty.
Pamiętaj jednak, że zazwyczaj wcześniejsze wypłacenie środków jest płatne lub sprawia, że tracisz zarobione dotychczas pieniądze. Dlatego lepiej poczekać do momentu, kiedy okres aktywności twojej lokaty będzie bliski końca. Wtedy na pewno będziesz mógł bez problemu wypłacić całość sumy wraz z odsetkami.
Do tego czasu rozważ wady i zalety wszystkich inwestycji, które spełniają twoje oczekiwania. Decyzje związane z pieniędzmi nie powinny być podejmowane na szybko. Daj sobie czas, a być może uchroni cię to przed błędem.