Lokalizator GPS do firmowego samochodu – na co warto zwrócić uwagę?

Biznes

Świat się rozwija, a tuż za nich postępuje nowoczesna technologia. Jej najlepszym odzwierciedleniem są lokalizatory GPS – urządzenia pozwalające oglądać pozycję Twoich pojazdów w czasie rzeczywistym. W dzisiejszych czasach każdy z nas może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia. Na co jednak warto zwrócić uwagę szukając najlepszego lokalizatora dla Ciebie lub Twojej firmy?

Przede wszystkim należy skupić się na tym, do czego będziesz używać lokalizatora. Jeśli szukasz urządzenia mającego zapobiegać kradzieży, skup się na posiadaniu baterii i małych wymiarach pozwalających na bezproblemowe podłączenie urządzenia. Ważne jest też, aby platforma służąca do obsługi lokalizatorów była łatwa w obsłudze i należała do zaufanej firmy.  Użytkowanie lokalizatorów przez osoby indywidualne jest ciekawie opisane na blogu Technologia dla Ciebie w tym artykule o lokalizatorach GPS.

Najczęściej jednak zabezpieczenie antykradzieżowe to tylko dodatkowa funkcja lokalizatora. Lokalizator GPS kupuje się w celu kontrolowania sposobu, w jaki użytkownicy samochodu  – najczęściej pracownicy firmy – z niego korzystają.

Wybierając lokalizator GPS upewnij się, że platforma do śledzenia jest własnością firmy sprzedającej urządzenie! W innym wypadku narażasz się na kłopoty z użytkowaniem lokalizatora i stratę pieniędzy. Większość firm sprzedaje urządzenia po zaniżonej cenie, bez gwarancji na platformę do śledzenia. Wyjątkiem jest tutaj firma BearPoint, posiadająca własną platformę do śledzenia.

Następną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest sposób podłączenia lokalizatora do prądu. Najczęściej lokalizatory mają możliwość podłączenia tylko poprzez kable 12V. Jest to dobre rozwiązanie, ale nie każdy sobie z tym poradzi. Najlepsze lokalizatory mają kilka możliwości podłączenia – zarówno 12V, OBD jak i nawet złącze zapalniczki. Oczywiście to ostatnie nie będzie spełniać roli zabezpieczającej. W przypadku lokalizatorów GPS przeznaczonych do samochodów leasingowanych najlepiej zdecydować się na podłączenie lokalizatora przez złącze OBD, dzięki czemu mamy pewność, że ich nie uszkodzimy!

Najlepiej gdyby lokalizator GPS posiadał także baterię na wypadek wykrycia i odłączenia lokalizatora przez złodzieja lub innego użytkownika samochodzu. Otrzymamy wtedy informację (najczęściej SMS lub e-mail), o tym, że coś dzieje się z naszym urządzeniem.

Jeśli nie zależy nam na funkcjach takich jak monitoring poziomu paliwa czy obrotów silnika, szukając urządzenia zainwestujmy w lokalizator ze średniej półki. Urządzenia za 100 czy 150 złotych szybko się psują i podają nie dokładną lokalizację. Z kolei te kosztujące 1200 złotych są przeznaczone do użytkowania w wielkogabarytowych ciężarówkach przewożących wartościowe towary – i są po prostu nie potrzebne. Przeciętna cena za dobry lokalizator to 270 – 350 zł. Miłych zakupów!

Lost Password