Czy łatwo żyć w Monachium? Sprawdź nim wyjedziesz

Biznes

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś nad mieszkaniem lub chociaż tymczasową pracą za granicą ? Czy cała procedura z tym związana – poszukiwania odpowiedniego miejsca, noclegu, pracy czy w końcu przejazdu z dużymi walizkami doprowadzała Cię do bólu głowy ? Nie zrobimy tego za Ciebie ale przybliżymy Ci jedno z kilku miejsc, na które warto zwrócić uwagę.

Monachium – podstawowe informacje

Stolica kraju związkowego Bawaria liczy sobie ponad 1,5 miliona mieszkańców. Słynące z dorocznego festiwalu piwa miasto zostało sklasyfikowane na siódmym miejscu (z dziesięciu) w rankingu najlepszych miast do życia i pracy na świecie. Monachijska aglomeracja zachwyca doskonale rozbudowaną infrastrukturą transportową. Miasto posiada osiem linii metra oraz S-Bahn, kolej regionalną, a także liczne linie tramwajowe oraz autobusowe. Monachium to jeden z najważniejszych, a zarazem największych ośrodków naukowych zlokalizowanych w południowej części kraju. W mieście znajduje się m.in. Konsulat Generalny RP oraz Centrum Kultury Polskiej.

Jakość życia w Monachium

Trzecie co do wielkości miasto w Niemczech posiada szerokie spektrum rozwiązań dedykowanych każdej grupie. Niezwykle urokliwe, niebywale spokojne przedmieścia doskonale współgrają z tętniącym życiem centrum. Nowoczesność przeplata się tu z bogatą historią tworząc spójną, przyjazną ciału i duszy całość.

  • Monachium dla studentów: Monachium cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem studentów z całego świata. W mieście znajdują się dwa najlepsze uniwersytety w Europie – Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana (LMU) oraz Uniwersytet Techniczny (TUM).
  • Monachium dla poszukujących pracy: Bawaria to region charakteryzujący się jedną z mniejszych stóp bezrobocia w tej części kraju. Samo Monachium to jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast w całych Niemczech. Wśród szczególnie pożądanych w mieście zawodów przoduje wykwalifikowana kadra robotnicza (robotnik budowlany, spawacz, ślusarz) oraz serwis sprzątający. W Monachium na pracę mogą liczyć również specjaliści (projektowanie/konstruowanie, logistyka, kontrola jakości). Poszukiwania pracy w mieście warto rozpocząć od niemieckich portali ogłoszeniowych, agencji pośrednictwa pracy bądź portali społecznościowych. Uwaga! Bariera językowa nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy.

Ceny w Monachium

Nie da się ukryć, że Monachium jest jednym z droższych niemieckich miast. Wynajem małego mieszkania w centrum wymaga od nas posiadania solidnego zaplecza finansowego w postaci około tysiąca euro. Znacznie łatwiej mają studenci, którzy mogą starać się o rezerwacje pokoju w akademiku bądź tzn. mieszkaniach dzielonych (około 400-500 euro). Ceny produktów spożywczych nie powinny spędzać nam snu z powiek – są znacznie niższe, aniżeli w innych krajach europejskich. Stosunkowo dużo zapłacimy jednak za szeroko pojęte środki transportu. Stąd też zaleca się wynajem mieszkania blisko miejsca pracy czy uczelni. Po mieście warto poruszać się rowerem. Monachium posiada świetnie rozwiniętą sieć ścieżek dedykowanych dwukołowcom.

Zakwaterowanie w Monachium

Wynajem mieszkania w Monachium jest nie tylko drogi. Znalezienie odpowiedniego lokum może zająć nam dłuższą chwilę. Polacy, którzy zmierzyli się z tym problemem zalecają rozpoczęcie poszukiwań na kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką. Szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród osób młodych czy pracowników sezonowych jest wynajem mieszkania wraz z innymi rodakami. Jeżeli zależy nam na niższych cenach wynajmu, warto szukać mieszkań na przedmieściach.

Do przejazdu zaprasza firma Beata bus z Pomorza www.beatabus.pl

Lost Password