Wybierając konto osobiste należy przede wszystkim przeanalizować wszystkie za i przeciw i zastanowić się jak aktywnie zamierzamy korzystać z konta. Jak wybrać najlepszą ofertę? Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste? Przeczytacie o tym poniżej.
Jak wybrać?
Zdecydowana większość rachunków bankowych nie jest związana z dużymi kosztami. Niestety nie zawsze tak jest. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego konta powinniśmy dokładnie przeanalizować koszty związane z danym rachunkiem (porównaj tutaj). Szczególnie należy zwrócić uwagę na:
- Opłaty związane z wykonywaniem transakcji finansowych
- Wydanie i obsługę karty debetowej
- Usługi dodatkowe – czy są płatne?
- Koszty – kogo dotyczą?
Przelewy – ile kosztują?
Opłaty związane z wykonywaniem przelewów mogą być niestety sporym kosztem. Bardzo często zdarza się, że banki stosują praktykę, która polega na oferowaniu bezpłatnych przelewów za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Sytuacja zmienia się kiedy chcemy wykonać przelew w oddziale instytucji. Wtedy banki doliczają dodatkowe opłaty związane z tego typu transakcją. Dzięki temu są w stanie zmniejszyć ilość zatrudnionych pracowników, a także koszty obsługi klienta.
Opłaty związane z przelewem w oddziale uzależnione są bardzo często od kwoty. Sama opłata za przelew kosztuje parę złotych, ale należy doliczyć również prowizję, która często wynosi 1% od kwoty zlecanego przelewu.
Koszty za prowadzenie rachunku
Najważniejszym kosztem związanym z prowadzeniem rachunku jest opłata miesięczna. Są banki, które wycofały tę opłatę, ale są też takie, które pobierają kwotę w wysokości kilku złotych miesięcznie. Inne banki mają politykę, że należy np. zrobić kilka płatności bezgotówkowych, aby uniknąć opłaty za prowadzenie rachunku. W tym przypadku należy dokładnie zapoznać się z ofertą w danym banku.
Usługi dodatkowe
Jeśli korzystamy z bankowości internetowej należy zwrócić uwagę na to czy generowanie tokenów niesie za sobą jakieś koszty. Zdarza się, że kilka pierwszych tokenów jest bezpłatnych, ale wszystkie kolejne są dodatkowo płatne, a koszt kolejnego może wynieść 20gr, ale również i 50gr. W przypadku wykonywania większej ilości przelewów w ciągu miesiąca możemy ponieść dodatkowy, kilkuzłotowy koszt.
Jeśli chodzi o oprocentowanie to zwykle rachunki osobiste są objęte zerowym oprocentowaniem. Korzystając z takiego konta nie możemy liczyć na żadne odsetki z pieniędzy które mamy na koncie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na promocje, które często przyciągają naszą uwagę. Banki często kuszą nas różnymi ofertami, które bardzo często powiązane są ze spełnieniem jakiegoś wymogu jak np. założenie darmowego ROR, które jest połączone z kredytem gotówkowym lub otwarciem darmowego konta, które często wymaga wykupienia dodatkowych usług.
Karta debetowa – opłaty
W przypadku posiadania karty debetowej mogą pojawić się różne opłaty z tym związane. Należą do nich opłaty za:
- Posiadanie karty
- Wydanie karty
- Wypłata z bankomatów
- Dokonywanie płatności
Takie informacje pozwolą nam podjąć decyzję który ROR jest bardziej opłacalny. Kiedy w ofertach pojawiają się informacje o ponoszeniu dodatkowych kosztów za posiadanie karty debetowej dobrze jest wybrać rachunek wolny od takich opłat lub zrezygnować z posiadania karty jeśli jest taka możliwość.
Jeśli chodzi o opłaty za wyciąganie pieniędzy z bankomatów należy zapoznać się z informacjami czy opłaty obejmują wszystkie bankomaty, czy tylko wybrane.
Zdarza się, że w przypadku wypłaty pieniędzy z obcych bankomatów klient ponosi opłatę w wysokości 5 zł za każdą transakcję bez względu na wypłacaną kwotę.