Kalkulator kredytowy – jak z niego korzystać? Jak wyliczyć ratę kredytu?

Finanse

Jeśli myślimy o tym, aby zaciągnąć kredyt, musimy podejść do tematu bardzo ostrożnie i rozsądnie. Aby nie wpędzić się w problemy finansowe i nie obciążyć zanadto swojego domowego budżetu, warto dokładnie przeanalizować oferty różnych banków. A co jeśli nie mamy naszym zdaniem wystarczającej wiedzy dotyczącej finansów? Na szczęście powstało narzędzie, które pozwala dokonać porównania różnych ofert kredytowych każdemu i jest nim kalkulator kredytowy.

Kalkulator kredytowy – czym jest?

Kalkulator kredytowy to ogólnodostępne narzędzie, które pozwala obliczyć wysokość poszczególnych rat kredytu, biorąc pod uwagę konkretne oprocentowanie, okres kredytowania oraz rodzaj rat. Oczywiście to samo moglibyśmy zrobić samodzielnie, korzystając np. z arkusza kalkulacyjnego programu Excel, jednak przewagą kalkulatorów kredytowych jest łatwość ich obsługi oraz szybkość, z jaką podają ostateczny wynik. Dodatkowe informacje na temat narzędzi, jakimi są kalkulatory kredytowe, dostępne są pod adresem hotmoney.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego-na-czym-polega-czy-jest-dokladny/.

Jak korzystać z kalkulatora kredytowego?

Przede wszystkim należy znaleźć w Internecie stronę, na której dostępny jest kalkulator kredytowy, co jest niezwykle łatwe. Następnie należy wypełnić oznaczone pola, wpisując w nie kwotę kredytu, jaką chcemy pożyczyć, oprocentowanie nominalne oraz okres kredytowania. Resztę zrobi za nas program, który na podstawie obliczeń wskaże nam oferty banków, które odpowiadają naszym wymaganiom. Istnieją także bardziej zaawansowane narzędzia, które oprócz podania oprocentowania, prowizji, RRSO oraz maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego, obliczają także wysokość comiesięcznych rat, przedstawiają harmonogram spłaty z uwzględnieniem podziału na spłatę kapitału oraz odsetek.

Czy kalkulatory kredytowe są niezawodne?

Narzędzia te są niezwykle pomocne, dlatego też korzysta z nich bardzo wiele osób, niestety jak każdy „automat” posiadają pewne słabe strony. Przede wszystkim problemem dla niektórych użytkowników może być fakt, że kalkulatory kredytowe podają wyłącznie suche dane, pozbawione komentarzy, dlatego też musimy je samodzielnie zinterpretować. Dla osób, które nie mają absolutnie żadnej wiedzy na temat finansów, może być to pewnym utrudnieniem.

Ponadto korzystanie z takie programu wymaga od nas realnego oszacowania swoich wydatków. Jeśli wpiszemy w oznaczone pole zaniżone kwoty, jakie są nam niezbędne do tego, aby zaspokoić swoje wszystkie potrzeby, a więc koszty utrzymania, to wynik jaki nam się ukaże na pewno będzie wyglądał dla nas atrakcyjnie. Niestety rzeczywistość może się okazać nieco inna.

Korzystając z kalkulatora kredytowego możemy być pewni, że podane informacje będą wiarygodne, jeśli jednak targają nami jakiekolwiek wątpliwości i potrzebujemy rady specjalisty, wtedy warto uda się do banku i poprosić o osobiste przedstawienie oferty.

Lost Password